التهاب لگن در زنان | بیماری

التهاب لگن در زنان

مریضی التهاب لگن یه مریضی حاده که بر اثر ورود میکروب از دستگاه تناسلی زنان به قسمت های فوقانی، بدون رابطه به بارداری یا جراحی رخ می دهد. مریضی التهابی لگن شامل عفونت رحم، عفونت تخمدان، لوله های رحمی (لوله فالوپ) و کلیه بخش های تولید مثلی می باشه.

اگه مریضی التهابی لگن درمان نشده بمونه، مریض در خطر ناباروری، بارداری خارج رحمی، زخم شدن و درد طولانی لگن قرار می گیرد.

 

علل

– این مریضی با شکل های جور واجور مختلفی از باکتری ها ایجاد می شه اما شایع ترین اون ها میکروب هایی هستن که عفونت های سوزاک یا قارچ کلایمیدیا رو ایجاد می کنن که هر دو، از گروه مریضی های مقاربتی هستن.

– مریضی التهاب لگن می تونه به وسیله لوازم جراحی آلوده هم ایجاد شه.

 

علایم

تب

درد دوطرفه قسمت تحتانی شکم یا لگن

ترشح واژینال

خونریزی قاعدگی عجیب

درد در بین ادرار کردن

درد در بین مقاربت

البته در بعضی زنان این علایم تا حدی ناچیز می باشه که تشخیص داده نمی شن.

 

عوامل خطر

– سن کم (زیر ۲۵ سال). دهانه رحم زنان جوون، تکامل نیافته و در نتیجه انتقال عفونت ها از راه جنسی و مریضی التهابی لگنی افزایش می یابد.

– وضعیت اجتماعی – اقتصادی پایین

– اعتیاد

– بهداشت سطح پایین

– قاعدگی

مصرف سیگار

– دارا بودن وسیله داخل رحمی مثل IUD . اگه قبل از به کار گیری IUD، از نظر مریضی جنسی بررسی شید و در صورت دچار شدن به مریضی درمان شید، این خطر کم می شه.

 

مشکلات

– در صورت نبود درمان، به دستگاه تولید مثل آسیب دائمی وارد می شه.

– باکتری تولید کننده مریضی، یواش یواش به لوله رحمی آسیب می رساند و بافت سالم اون رو به بافت اسکار (آسیب دیده) تبدیل می کنه.

– این بافت اسکار در حرکت طبیعی تخمک به طرف رحم مشکل ایجاد می کنه.

اگه لوله رحمی زن به طور کامل به وسیله بافت آسیب دیده بسته شه، اسپرم نمی تونه تخمک رو بارور کنه و در نتیجه مریض نازا می شه

– انسداد نسبی یا آسیب ناچیز لوله رحمی می تونه منتهی به باقی موندن تخم بارور در لوله رحمی شه. اگه این تخم بارور شروع به رشد در لوله کنه، حاملگی خارج رحمی رخ می دهد.

– در اثر رشد تخم ممکنه لوله رحمی پاره شه و منتهی به درد شدید شکم، خونریزی داخلی و حتی مرگ مریض شه. اسکار داخل لوله رحمی یا بقیه بخش های لگنی می تونه منتهی به درد طولانی لگنی شه.

 

تشخیص

– حساسیت زیاد در ناحیه تحتانی شکم و حساسیت در حرکات گردن رحم

– تب بالاتر از ۳/۳۸ درجه سانتیگراد

آزمایش خون واسه وجود یا نبود وجود عفونت

– سونوگرافی لگن واسه بررسی بزرگی لوله های رحمی و یا وجود آبسه لگنی

– بیوپسی و یا نمونه ورداری از اندومتر

– به خاطر تشخیص عفونت، لاپاراسکوپی انجام می شه. لاپاراسکوپی از راه وارد کردن یه لوله نازک انعطاف پذیر با یه پایانه نوری (لاپروسکوپ) از شکاف کوچیکی در شکم به خاطر مشاهده اعضای تناسلی و نمونه های بافتی به دست اومده انجام می شه.

 

پیشگیری

* موثرترین روش، پیشگیری از دچار شدن به مریضی های مقاربتیه.

* زنائی که در خطر بالای دچار شدن به مریضی التهاب لگن قرار دارن، باید معاینات منظم داشته باشن و در عین حال اطمینان از آزمایش همسر مریض و درمان مریضی مقاربتی خیلی با اهمیته. این کار به پیشگیری از وقوع تکراری مریضی التهاب لگن و مریضی های مقاربتی کمک می کنه.

* هر علامت تناسلی مثل زخم عجیب، ترشح بودار، سوزش ادرار و لکه بینی بین دوره های قاعدگی می تونه به معنی یه عفونت منتقله از راه جنسی باشه. اگه شخصی هر کدوم از این علائم رو داشته باشه، باید از تماس جنسی دوری کرده و خیلی سریعً به دکتر مراجعه کنه.

* همسر شخص هم باید معاینه شه و در صورت وجود مریضی تحت درمان قرار گیرد.

 

رژیم غذایی

مریض باید تا پایین اومدن التهاب زیاد، از خوردن هر گونه غذا یا آشامیدنی دوری کنه تا لوله گوارشی بتونه استراحت کنه. مایعات و مواد مغذی از راه وریدی واسه شما تجویز می شه. وقتی که دستگاه گوارشی تحمل خوراکی رو پیدا کرد، می تونید تغذیه دهانی رو از سر بگیرین.

 

درمان

۱- درمان مریضی التهاب لگن شامل مصرف دو یا تعداد بیشتری آنتی بیوتیکه. در بیشتر موارد، داروی خوراکی می تونه مریضی التهابی لگن رو درمان کنه. بیشتر پس از شروع مصرف آنتی بیوتیک، علایم به سرعت پنهون می شن، اما به خاطر اطمینان از درمان مناسب مهمه که دوره کامل درمان به پایان برسه.

۲- در موارد شدید مریضی التهاب لگن، آنتی بیوتیکا به صورت وریدی تجویز می شن.

۳- در صورت مریضی شدید، باردار بودن مریض و یا اگر مریض به ایدز گرفتار باشه یا سیستم ایمنی اون در اثر مریضی های دیگه ضعیف شده باشه، ممکنه بستری شدن در بیمارستان لازم باشه.

۴- افزایش اندازه آبسه یا نبود قطع تب ظرف ۷۲ ساعت بعد از شروع آنتی بیوتیک، نشونه شکست درمانه و نیاز به جراحی داره. مریضایی که به صورت سرپایی درمان می گردند، باید در عرض ۷۲ ساعت دو بار ویزیت شن و در صورت نبود جواب مطلوب، بستری گردند.

 

درمان خونگی

– مصرف مایعات کافی

– استراحت کردن در موقعیت خاصی که semi fowler  نامیده می شه که در اون لگن پایین تر از سطح بدن قرار می گیرد و دلیل استراحت، محدود کردن عفونت به لگن و آرامش درد می باشه.

– IUD باید خارج شه.

– مریض باید تا بهبودی کامل، از تماس جنسی دوری کنه.

– همسر از ۶۰ روز قبل باید بررسی شده و عفونت گنوکوک و کلامیدیا درمان شن.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

منابع :

آی آر شفا

پزشکان ایران

آی آر طب

مرکز تحقیقات بیماریای عفونی دانشگاه شهید بهشتی –  دکتر سارا رحمتی

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
  • مطالب در رابطه
  • رفع التهاب مثانه در زنان با خوردن این مواد غذایی عجیب!

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *