التهاب لثه؛ دلایل | علائم | راه های پیشگیری و درمان آن | بیماری

: التهاب بافتای محافظِ دور دندانا رو التهاب لثه (gingivitis) می گن که معمولا به وجود اومده توسط رعایت نکردن بهداشت دندون هاست. شدت التهاب لثه در موارد جور واجور فرق می کنه. اگه نشونه هایی مانند قرمزی و تورم لثه دارین و لثه هاتون هنگام به کار گیری مسواک یا نخ دندون خیلی راحت خونریزی می کنن، ممکنه به التهاب لثه دچار شده باشین. ما رو همراهی کنین تا شما رو با دلایل، علائم و راه های پیشگیری و درمان اون آشنا کنیم.

التهاب لثه چه فرقی با مریضی پیرادندانی داره؟

التهاب لثه، تورم لثه های دور دندانه، اما مریضی پیرادندانی (periodontal disease) التهاب یا عفونت استخون زیر لثه س.

التهاب لثه وقتی شروع می شه که مواد غذایی باقی مونده در دهن، با بزاق و پلاکای باکتریایی که به سطح دندون می چسبن، ترکیب شه. اگه پلاک دندون و جرم اون با مسواک و خمیر دندون پاک نشن، ممکنه معدنی شن و رسوب یا جرم تشکیل. جرم بسیار سخته و فقط با وسیله حرفه ای دندون پزشکی پاک می شه.

پلاک و جرم دندانی، هر دو پر از باکتریای مضرند و اگه از دندون پاک نشن، شروع به تحریک لثه ها می کنن و باعث التهاب لثه می شن. اگه التهاب لثه درمان نشه، بیشتر از لثه به استخون می رسه و منتهی به پیرادندان آماس (پیوره) می شه. وقتی استخون زیرین آلوده شه، شروع به تحلیل رفتن می کنه و شیار عمیقی در لثه ایجاد می شه. پاک کردن این شیارها که به پاکت (pocket) معروف ان، بسیار سخته و پلاک و باکتری بسیاری در خود جمع می کنن که باعث تحلیل رفتن بیشتر استخون می شن. همین طور که التهاب لثه پیشرفت می کنه و به مراحل بعدی می رسه، بافت استخوانی بیشتری از دست میره، پس دندون کم کم سست می شه و میفته.

دلایل دچار شدن به التهاب لثه

التهاب لثه بیشتر به خاطر بهداشت ناجور دهن و دندون ایجاد می شه، چون که باکتری موجود در پلاک و جرم، روی دندانا باقی می مونه و لثه رو آلوده می کنه. اما عوامل دیگری هم وجود دارن که خطر دچار شدن به التهاب لثه رو زیاد می کنن. بعضی از عادی ترین عوامل خطر عبارتند از:

 • سیگار و تنباکوی جویدنی که جلوی بهبود بافتای لثه رو می گیرن.
 • دندونای کج، پیچیده یا روی هم افتاده که فضای بیشتری رو واسه انباشتگی پلاک و جرم ایجاد و تمیز کردن اونا رو سخت تر می کنن.
 • تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، بارداری و یائسگی که معمولا با افزایش التهاب لثه در رابطه هستن. افزایش هورمونا که باعث می شن رگای خونیِ لثه ها بیشتر در برابر حمله باکتریایی و شیمیایی قرار بگیرن. گسترش التهاب لثه در دوران بلوغ بین ۷۰ تا ۹۰ درصد رواج داره.
 • سرطان و درمان سرطان که باعث می شن فرد بیشتر در برابر عفونت و افزایش خطر التهاب لثه قرار بگیره.
 • الکل که روی مکانیسمای دفاعی دهن و دندون تأثیر منفی میذاره.
 • استرس که سیستم دفاعی بدن رو درمقابل حمله های باکتریایی از کار میندازه.
 • تنفس با دهن که می تونه واسه لثه ها مشکل ساز باشه و باعث تحریک و التهاب طولانی شه.
 • تغذیه ناجور، مثل رژیمای پر از قند و کربوهیدرات و مصرف کمِ آب که تشکیل پلاک رو زیاد می کنه. کمبود مواد مغذی مهمی مانند ویتامین C هم روند بهبود رو دچار اختلال می کنه.
 • دیابت هم گردش خون و توانایی بهبود لثه ها رو ضعیف کردن می کنه.
 • داروهایی مانند داروهای ضدانعقاد که التهاب لثه رو زیاد می کنن.
 • مراقبت کم یا نبود مراقبت از دندانا.
 • تولید بزاق کم.

التهاب لثه باعث بدبویی دهن می شه؟

بدبویی دهن یا هالیتوز (halitosis) بیشتر از هر چیز، با بیماریای دهانی مانند التهاب لثه در ارتباطه. وقتی که باکتریای دهانی جرم رو تجزیه می کنن، موادی شیمیایی آزاد می شن که بوی بدی دارن. بوی بد می تونه به وجود اومده توسط وجود پلاکای روی زبون باشه. وقتی این پلاکا با به کار گیری مسواک، نخ دندون یا وسایل حرفه ای دندون پزشکی از دندون و زبون پاک شن، بوی بد هم از بین میره. این آسون ترین راه واسه نابود کردن بوی بده، البته ممکنه یه مدت طول بکشه. واسه رفع این مورد، باید در رعایت بهداشت دهن و دندون همت داشت.

تبلیغات

 • خرید بلیط هواپیما

بقیه دلایل بدبویی دهن شامل رویش ناقص دندون عقل، خشکی دهن، تنفس از راه دهن، آبریزش از پشت بینی، عفونت در ریه یا گلو، سنگ لوزه، سیگار کشیدن، مشکلات گوارشی و وجود بیماریای سیستماتیک مانند دیابت می شن.

نشونه ها و علائم التهاب لثه چه هستن؟

فردی که دچار التهاب لثه س معمولا یک یا چند مورد از نشونه های زیر رو داراس:

 • لثه های قرمز روشن و متورم، که موقع به کار گیری مسواک یا نخ دندون خیلی راحت خونریزی می کنن؛
 • مزه یا بوی بدن دهن؛
 • لکه های سفید یا پلاک روی لثه ها؛
 • لثه هایی که انگار در حال جدا شدن از دندانا هستن؛
 • چرک بین لثه ها یا دندانا؛
 • تغییر در مدل قرار گرفتن دندانا در دهن یا فاصله افتادن بین اونا؛
 • تغییر در مدل قرار گرفتن دندونای مصنوعی.

همین طور که التهاب لثه پیشرفت می کنه (التهاب لثه طولانی)، ممکنه تماشاگر مشکلات مختلفی باشین. ممکنه لثه های فرد گرفتار تحلیل برن یا بخشایی از ریشه دندون به واسطه التهاب لثه نمایان شه. ممکنه که پاکتای عمیقی در دور و بر دندانا ایجاد شن و باقی مونده غذا و پلاک در اونا جمع شن. اگه التهاب لثه منتهی به مریضی پیرادندانی شه، ممکنه فرد بافت لثه یا استخون دور و بر دندانا رو از دست بده و درنتیجه دندانا سست شن و بیفته. این تغییرات ممکنه خیلی آهسته یا بسیار سریع رخ بدن و بر تعداد کم یا همه دندانا اثر بذارن. اگه بهداشت دهن و دندون رعایت نشه یا فرد دچار مشکل ایمنی شه، ممکنه که این وضعیت منتهی به التهاب لثه زخمی نکروزی زیاد (ANUG) شه. این وضعیت دردناکیه که طی اون لثه آلوده، متورم و زخمی می شه و بافت مرده از بین میره.

ممکنه بعضیا التهاب لثه دارا باشن، اما متوجه هیچ نشونه ای نشن، پس معاینات منظم به وسیله دندون دکتر در تعیین سطح دقیق مریضی لازمه. دندون دکتر بهترین فردیه که میشه به اون مراجعه کرد. اون می تونه همه حقایق و اطلاعات لازم رو واسه تشخیص مریضی در اختیارتون بذاره و به درمان و نابود کردنِ التهاب لثه کمک کنه.

چیجوری التهاب لثه رو تشخیص میدن؟

روش ها و نشونه های زیر در تشخیص التهاب لثه بسیار مفیدن:

 • اندازه گیری لثه ها: دندون دکتر یا متخصص بهداشت، سالی یه بار از ﭘﺮوب ﭘﺮﯾﻮدﻧﺘﺎل (periodontal probe) واسه اندازه گیری عمق پاکتای (شیارها) دور و بر دندانا استفاده می کنه. لثه های سالم پاکتایی با عمق ۱ تا ۳ میلی متر دارن، بیشتر از این مقدار، هرچه پاکتا عمیق تر باشن، مریضی هم شدیدتره.
 • به کار گیری اشعه ایکس: تصویربرداری از دندون با به کار گیری اشعه ایکس سطح استخون زیرین دندون رو نشون میده و مشخص می کنه که استخون بر اثر التهاب لثه از بین رفته یا نه.
 • بررسی دندونای حساس: دندانایی که در دور و بر خط لثه حساس شدن، ممکنه نشون دهنده تحلیل رفتن لثه باشن.
 • بررسی لثه ها: دندون دکتر لثه های قرمز، متورم یا دچار خونریزی رو بررسی می کنه.

درمان التهاب لثه چیه؟

درمان التهاب لثه یعنی شناسایی و حذف عواملی که فرد رو مستعد دچار شدن به این مریضی می کنن. بیشتر عوامل می تونن با انجام کارای مربوط به بهداشت دهن و دندون به صورت مرتب و کامل و همین طور پاک سازی حرفه ای دندانا از بین برن. اگه عوامل خطر مشخصی مثل سیگار یا دیابت کنترل نشده موجب التهاب لثه شدن، باید کنترل شن و از بین برن تا التهاب لثه هم برطرف شه. پس از اینکه دندون دکتر یا متخصص بهداشت، جرم دندون رو پاک کرد، مریض می تونه با مسواک و نخ دندون بعد از هر وعده غذایی و همین طور استفاده روزانه از دهن شویه، التهاب لثه رو درمان کنه. مریض می تونه تحت نظارت دندون دکتر از کاربامیدپراکساید ۱۰ درصدی (carbamide peroxide) به همرا قالبای مخصوص دندون که تأثیر مثبتی بر کنترل پلاک و بهداشت لثه ها داره، استفاده کنه. این ماده واسه مریضایی که روشای بهداشتی رایج مثل مسواک زدن و کشیدن نخ دندون در اونا جوابگو نیستن، خیلی خوبه.

وقتی التهاب لثه منتهی به مریضی پیرادندانی می شه و پاکتای عمیقی به وجود میان که تمیزکردن شون مشکله، مریض واسه تمیزکردن دندانایی که با پاکتای عمیق محاصره شدن، به جرم گیری عمیق نیاز داره. چه بسا واسه دسترسی به همه سطوح دندانی به خاطر تمیزکردن کامل، نیاز به عمل جراحی هم باشه. این عمل جراحی رو جراحی فلپ (flap surgery) می گن. واسه اینکه مریض بتونه خیلی راحت با مسواک و نخ دندون، نواحی دور و بر دندون هاش رو تمیز کنه، میشه جراحی فلپ رو با جراحی کاهش پاکت ترکیب کرد. این عمل با بی حس کردن لثه ها و بالابردن اونا و بعضی وقتا هم تغییرشکل استخون انجام می شه. بعد لثه ها دوباره دور دندون شکل می گیرن و دیگه اون پاکتای عمیق قبل از جراحی، وجود ندارن.

از پیوند بافت نرم هم واسه پوش,ندن سطوح ریشه ای که به خاطر تحلیل رفتن لثه ها نمایان شدن، استفاده می شه. این کار می تونه حساسیت دندون ها رو کم کنه و از سطوح ریشه ای نرم تر که تمیزکردن شون سخت تره مواظبت کنه.

لیزردرمانی هم راه دیگه ای واسه کمک به افزایش سلامت لثه س. پاکت لثه با لیزر بافت نرم هم درمان می شه. در این روش باکتریای مضر موجود در پاکتای پیرادندانی از بین می رن، بافت ناسالم ورداشته می شه و اینطوری به بهتر شدن لثه کمک می کنه.

کدوم متخصصا بیماریای لثه رو درمان می کنن؟

پریودنتیستا (Periodontists) یا متخصصین بیماریای لثه، دندون پزشکانی هستن که بعد از گذروندن دوره دندون پزشکی، به طور کامل روی معاینه، تشخیص و درمان بیماریای لثه و استخوانای دور و بر دندون تمرکز می کنن و دوره کاملی رو در این بخش می گذرونن. در موارد پیشرفته التهاب لثه یا مریضی پیرادندانی، دندون دکتر عمومی پلاک سطحی رو تمیز می کنه و بعد از اون مریض رو واسه معاینه، به پریودنتیست معرفی می کنه. پریودنتیستا، روشای جورواجور بر اساس جراحی یا بدون جراحی رو واسه کمک به اثبات وضعیت لثه ها پیشنهاد می کنن. اونا در امور دیگه مربوط به لثه و استخون، ازجمله پیوندهای لثه و استخون، جراحی عملکردی یا زیبایی لثه یا ژنژیوکتومی (gingivectomy)، جراحی بازسازی پلاستیک لثه (gingivoplasty)، ایمپلنت و بالابردن تاج هم مهارت دارن.

واسه درمان مریضی لثه از چه داروهایی استفاده می شه؟

درمان با آنتی بیوتیک می تونه در ترکیب با روشای جور واجور به درمان لثه ها، مریضی پیرادندانی و مخصوصا التهاب لثه زخمی نکروزی زیاد کمک کنه. کلرهگزیدین (Chlorhexidine) یه جور دهن شویه آنتی بیوتیکیه. میشه تحت نظر دندون دکتر و واسه کاهش باکتریایی که باعث التهاب لثه می شن، از این دهن شویه استفاده کرد. پلتا یا ژلایی مانند پریوچیپ (PerioChip) که دربر دارنده آنتی بیوتیکایی مثل کلرهگزیدین یا داکسی سایکلین هستن، می تونن پس از جرم گیری عمیق، در پاکتای عمیق لثه گذاشته شن تا باکتریای پر طاقت و سمج رو از بین ببرن و اندازه پاکتای پیرادندانی رو کم کنن. این روشای آنتی بیوتیک درمانی بسیار مؤثر هستن، چون که آنتی بیوتیک کم کم و در دوره ای هفت روزه آزاد می شه. داروهای دیگری مثل لیدوکائین و داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs) هم واسه کنترل درد در التهاب لثه طولانی و التهاب لثه زخمی نکروزی زیاد استفاده می شن.

درمانای خونگی یا داروهای طبیعی هم واسه التهاب لثه به درد بخور هستن؟

دلایلی مبنی بر تأثیر داروهای طبیعی و بدون نیاز به نسخه دکتر، واسه درمان التهاب لثه وجود دارن:

 • چای سبز آنتی اکسیدان هایی داره که التهاب رو در بدن کاهش میدن.
 • وقتی از هیدروژن پراکسید به عنوان دهن شویه یا به صورت ژل به شکل مخصوص دندون استفاده کنین، باکتریا رو نابود می کنه، اما نباید اون رو قورت بدید.
 • غرغره کردن آب نمک ولرم هم التهاب رو کم می کنه و باکتریا رو نابود می کنه، اما استفاده روزانه و همیشگی از این محلول به دندانا آسیب می زنه.
 • از جوش شیرین و آب هم میشه واسه مسواک زدن دندانا استفاده کرد. این محلول اسیدهایی رو که ممکنه باعث التهاب لثه شن، خنثی می کنه.
 • روغن کشی (Oil pulling) هم از روشای سنتی و پرطرفدار در دنیاست؛ در این روش از روغن به عنوان دهن شویه استفاده می شه. البته دلایل چندانی از تأثیر روغن کنجد یا روغن نارگیل بر کاهش باکتریای مسبب التهاب لثه موجود نیس. اما در مواردی، افراد پس از به کار گیری روغن متوجه بهبود التهاب شدن.

بیماریای لثه به طور کامل بهبود پیدا میکنن؟

اگه دلیل مریضی به درستی تشخیص داده شه و مریض هم در بهبود بهداشت دهن و دندون خود ثابت قدم باشه و درمانای لازم رو دنبال کنه، بیماریای لثه درمان شدنی هستن. پیش بینی مریضی وقتی مناسبه که روند درمان از همون اولین مراحل التهاب لثه پیگیری شه. در این مرحله، فرد گرفتار معمولا فقط نیاز به پاکسازی حرفه ای دندون و استفاده تموم وکمال از مسواک و نخ دندون داره. اگه شرایط مریضی از زیاد به طولانی، و از التهاب لثه به پیوره یا التهاب لثه زخمی نکروزی زیاد تغییر یابد، پیش بینی مریضی سخت تر می شه. پس تشخیص و درمان التهاب لثه در همون مراحل اولیه، اهمیت زیادی داره.

التهاب لثه با دیگه بیماریا هم رابطه داره؟

تلاشای بسیاری واسه درک رابطه بین التهاب لثه و دیگر مشکلات جسمی مثل مریضی قلبی، سکته و فراموشی صورت گرفته. مقایسه باکتری های مسبب پلاک دندانبا باکتری هایی که در بروز مریضی قلبی نقش دارن، نشون دهنده ای رابطه ای بین این دو بیماریه، بااین حال محققان قادر به کشف رابطه دلیل و معلولی بین این دو نبوده ان. اثبات یا رد این نوع از روابط سخته، پس میشه این جوری متصور شد که در پیش گرفتن زندگی خالی از التهاب لثه، منتهی به زندگی سالم تری می شه.

با اینکه اثبات این موضوع که التهاب لثه مستقیما منتهی به بروز چه بیماریایی می شه سخته، اما مشخص شده که بعضی از مشکلات سلامتی می تونن باعث التهاب لثه شن. در صورت مشاهده هرگونه تغییر یهویی در شرایط سلامتی، باید خیلی سریع از دندون دکتر خود بخواین تا آثار اون رو بر سلامت دهن و دندون بررسی کنه. اگه سلامت عمومی بدن کم بشه یا دچار تغییر شه، ممکنه که لثه های سالم به سرعت آسیب ببینن.

با التهاب لثه در کودکان چیکار باید کرد؟

کودک باید از ۱۲ ماهگی شروع به مسواک زدن دندانا کنه و این کار رو با خمیردندانی به مقدار یه نخود انجام بده. به محض اینکه فاصله بین دندانا شروع به کم شدن کرد، باید به کار گیری نخ دندون رو هم شروع کنه. در روزای اول، پدر و مادر باید برنامه مشخصی واسه مسواک زدن دندانا تعیین کنن تا کودک بتونه به اون عادت کنه. وقتی کودک به تنهایی از پس این کار برآمد، باید مسواک و نخ دندون رو به خود اون واگذار کرد. پدر و مادر فقط باید اون رو کنترل کنن تا مطمئن شن که به درستی و مرتب مسواک می زنه. کودک باید از ۲ سالگی مرتبا به وسیله دندون دکتر معاینه شه. پیروی از این دستوالعمل از بیماریای لثه در بیشتر کودکان به طور مؤثری پیشگیری می کنه.

در دوران بلوغ، به خاطر تغییرات هورمونی، احتمال دچار شدن به التهاب لثه زیاد می شه. نوجوانان باید کنترل شن تا بهداشت دهن و دندون رو رعایت کنن. اونا باید به طور مرتب به دندون دکتر مراجعه کنن تا با پاک سازیای حرفه ای دندون، التهاب لثه رو درمان کنه.

با التهاب لثه در دوران بارداری چیکار باید کرد؟

خیلی از خانمای باردار، فکر می کنن که واسه حفظ سلامت کودک شون، باید از دندون پزشکی دوری کنن! اما خانمای باردار تا وقتی که حس قدرت و راحتی دارن، نباید از تمیز کردن حرفه ای دندون هاشون غافل شن. خانوما طی دوران بارداری، در خطر دچار شدن به التهاب لثه بارداری هستن. به خاطر افزایش هورمون در دوران بارداری، بافتای لثه بیشتر در خطر حمله باکتریا و دیگه پاتوژنا قرار می گیرن. بیشتر خانمای باردار، حتی در صورت رعایت بهداشت دهن و دندون ، بازم متوجه افزایش تورم لثه ها و خونریزی اونا می شن. شاید تمیز کردن حرفه ای دندانا در دوران بارداری، واسه کمک به مقابله با این افزایش خطر لازم باشه.

پیشگیری از التهاب لثه شدنیه؟

پیشگیری از التهاب لثه و مریضی پیرادندانی در بیشتر موارد بسیار آسونه. میشه از راه کنترل مناسب پلاک، از التهاب لثه جلوگیری کرد. این کنترل شامل مسواک زدن واسه از بین بردن پلاک در سطوح خارجیِ دندانا و کشیدن نخ دندون واسه حذف باقی مونده غذا و پلاک از بین دندانا می شه. مسواکای برقی، حذف پلاک از نقاط دور از دسترس دهن رو آسون تر می کنن. به کار گیری دهن شویه پس از مسواک زدن و کشیدن نخ دندون هم می تونه به درد بخور باشه، چون اندازه باکتریایی رو که موجب التهاب لثه می شن کم می کنه.

علاوه بر این روشای ابتدایی رعایت بهداشت دهن و دندون، راه های دیگری هم هستن که میشه واسه حذف عوامل افزایش دهنده التهاب لثه از اونا استفاده کرد:

 • استراحت و استرس: سیستم ایمنی در کنترل مریضی خیلی با اهمیته. استراحت کافی و کاهش استرس در مقابله با بیماریای لثه به بدن کمک می کنن.
 • ترک سیگار: سیگاریا بیشتر از بقیه در برابر دچار شدن به التهاب لثه و مریضی پیرادندانی هستن، پس دوری از دخانیات باید اولین کاری باشه که واسه رسیدن به لثه های سالم میشه انجام داد.
 • ارتودنسی و براکت: پاک کردن پلاکا از دندونای صاف و مرتب، بسیار آسون تر از دندونای روی هم رفته و کج است. براکت ارتودنسی واسه داشتن لثه های سالم تر خیلی خوبه.
 • رژیم: محدود کردن مقدار مصرف قندها و کربوهیدراتایی که باعث ایجاد پلاک می شن، به کم کردن پلاکا کمک می کنه. داشتن رژیم متعادل، به سیستم ایمنی بدن کمک می کنه تا سالم بمونه و آماده مقابله با عفونت باشه.

بهترین خمیر دندون واسه پیشگیری از التهاب لثه کدامه؟

هدف از مسواک زدن، حذف پلاک هاییه که باکتریا رو در خود جای دادن و باعث التهاب لثه و پوسیدگی دندون می شن. هر خمیردندانی که مرتب و همیشه استفاده شه، به تحقق این هدف کمک می کنه. موادی در خمیردندانا وجود دارن که به حذف مؤثرتر پلاکا کمک می کنن و کاری می کنن که پس از مسواک زدن، پلاک از دندون جدا شن. مواد ساینده موجود در خمیر دندون، مثل سیلیکات و کربنات کلسیم، به از بین بردن پلاکای چسبنده کمک می کنن. سدیم لورت سولفات یکی از مواد پاک کننده خمیردندانه که باعث ایجاد کف می شه. مقدار سدیم لورت سولفات در خمیردندانا فرق داره. مقدار فراوون سدیم لورت سولفات می تونه واسه آدمایی که دهن خشک یا جریان بزاق کمی دارن، مشکل بسازه. بعضی از خمیردندانا شامل عوامل کنترل پلاکی مثل پیروفسفات و سیترات روی هستن که پس از مسواک زدن از چسبیدن پلاک به دندون جلوگیری می کنن. به کار گیری خمیردندانی که شامل هرگونه ترکیبی از این مواد باشه، تاثیرِ بهداشت دهن و دندون رو زیاد می کنه.

علاوه بر این، شست وشوی دهن و دندون با دهن شویهای شامل روغنای لازم بعد از مسواک زدن (به صورت دوبار در روز و هربار به مدت ۳۰ ثانیه)، بیش ازپیش مانع تشکیل پلاک می شه.

التهاب لثه مسریه؟

هرچند بیشتر عواملی که منتهی به التهاب لثه و مریضی پیرادندانی می شن وابسته به فرد هستن، اما دلایل علمی محدودی هم وجود دارن که ثابت می کنن باکتریای مسبب التهاب لثه و مریضی پیرادندانی، می تونن از والدین به فرزندان و همین طور بین همسران منتقل شن.

مقالات صوتی

مجموعه صوتی علائم، پیشگیری و درمان بیماریا

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسانه


۱۴۰۰۰تومان


۷۰۰۰تومان

مشاهده محصول

.

منبع : chetor.com

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
 • مطالب در رابطه
 • علائم سندروم ری؛ دلایل دچار شدن، راه های پیشگیری و درمان اون

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *