اقلیم ایران | طب ایرانی

اقلیم ایران

دانستنیهای پزشکی, گیاهان دارویی

۱ دیدگاه
۵۹۷ بازدید

گل و گیاهان زینتی، گلای آپارتمانی و گیاهان دارویی. این کشور ۴ فصل، تنها روی دریای سیاه نفت نیارمیدهه، تابش خورشید بر فراز این اقلیم پهناور، فرصت مغتنم اما بیشتر فراموش شده ایه، فرصتی که خیلی از مردم دیگه سرزمینای جهان بدون به چشم حسرت نگاه می کنن.

اقلیم ایران

بدین ترتیبه که هرساله نصف اجناس گل و گیاه تولیدی در ایران نه به صادرات که به پخش هم راه پیدا نمی کنن و به کود تبدیل می شن. برآیند این واقعیت، تو یه نگاه اولیه به تعداد پایانه های صادراتی گل و گیاه در کشور برمیگرده و این در حالیه که سرزمین کوچیکی چون هلند تنها دارای ۷ پایانه صادراتی گل و گیاه س، ۷ پایانه صادراتی که چون همتایان چاه های مشکی نفت، عمل میکنن.

● یه دسته گل نفت

گردش مالی صادرات گل و گیاه جهان، هر ساله دست کم ۱۰۰ میلیارد دلاره و البته در بسیاری ازکشورها هر نفر روزانه یه شاخه گل می خره. از این میان حدود ۵ تا ۲۰ میلیون دلار نصیب کشورمون می شه و هم اینکه هر ۱۵ ایرونی روزانه یه شاخه گل می خرن. البته این دوموضوع از دید محتوایی، دو بحث به طور کاملً متفاوتند. تولید و صادرات گل یه بحث به طور کاملً اقتصادیه اما درخواست خرید گل در جامعه ایرونی می تونه حولوحوش مختلفی رو در بر بگیره. گذشته از حولوحوش فرهنگی، اقتصادی ترین تعریف بر گرایش خرید گل در میان افراد یه جامعه به طبقه بندی نیازای اونا برمیگرده. این که رضایتمندی نیازها در چه طبقه ای از هرم نیازها قرار گرفته؟ واقعا افراد وقتی به طرف نیازها و هزینه های فرعی تر روی میارن که پایه نیازای اونا تأمین شده باشه، وگرنه کالایی مثل گل هم می تونه جزو جنسای لوکس قرار بگیره اما کالایی چون گوشت یا نون در طبقه نیازای پایه ای قرار می گیرن که بیشترین فعالیت اقتصادی جامعه در این بخش انجام میشه. با این حال اگه بخش صادرات وتولید گل و گیاهان رو یه بحث به طور کاملً اقتصادی محسوب کنیم، قابلیتای موجود وچشم انداز سود بالقوه ای که در این بازار هست می تونه اون رو به یه بحث سود رسون اقتصادی تبدیل کنه.

رضا مهربانی مدیر عامل اتحادیه گل و گیاه ایران به نکته ظریفی اشاره میکنه: «ما در کشورمون از انرژی فراوون وبدون هزینه «خورشید» استفاده لازم رو در مورد تولید گل و گیاه نمی کنیم، در حالی که کشور هلند با به کار گیری نور مصنوعی لامپ به تولید انبوه و صادرات میلیاردی دست پیدا می کنه. این در حالیه که کشور ما در شرایط موجود با ۵ هزار هکتار زمین زیرکشت گل و گیاه با شرایط ۱۶ سال پیش کشور هلند در سال۱۹۹۱ از نظر مقدار زیر کشت برابری می کنه. اما به خاطر این که ما هنوز از روشای سنتی و قدیمی کشت استفاده می کنیم متأسفانه از نظر درآمد در این بخش فاصله بسیار زیادی با این کشور مطرح جهان در مورد گل و گیاه داریم.»

الان بیشتر از ۶۰۰ تولیدکننده گل و گیاه در کشور فعالیت می کنن. در بازار داخلی تنها تو تهران روزی ۲میلیون شاخه گل در دو بازار شهید محلاتی و امام رضا (ع) تهران عرضه می شه که یه میلیون شاخه فروخته و یه میلیون شاخه دیگه ضایع می شه. کارشناسان دلیل این رو از سویی نبود ظرفیت بازار داخلی واسه تولید انبوه و از سویی در بازار صادراتی به دلیل نبود یه پایانه صادراتی فعال می دونن. اما تولید انبوه واسه صادرات نیازمند علم روز دنیا هم هست. اون طور که مهربانی میگه: «کشورای طراز اول دنیا امروزه در مورد تولید گل و گیاه با به کار گیری علم «کشت بافت» و علم ژنتیک در تنوع تولید و هم رفع ضعفه کمیت تولید میلیونا بوته گل و گیاه تولید می کنن. اما در کشور ما فقط تعداد کمی از واحدهای تولیدی از این روش استفاده می کنن و تا وقتی که این روش از طرف همه واحدهای تولیدی کشور استفاده کرده نشه و عمومیت پیدا نکنه، تولید انبوه لازم صادرات جفت و جور نمیشه.»

آموزش

از سویی نظام تولید، پخش و عرضه، چه در بحث فروش داخلی و چه در بحث صادرات، به هم پیوسته هستن واین بخش به وسیله و لوازم خاص ای واسه تولید نیازمنده که شامل بازسازی، نوسازی گلخانهای سنتی وتقویت بخش تحقیقات کشور می شه.

الان کشورای تولیدکننده مطرح در دنیا با به کار گیری علم فنی، اصلاح نژاد، لوازم مناسب و ارقام خوب در اندازه بزرگی به تولید گل وگیاه پرداخته ان اگر الان در کشورای صنعتی با فهمیدن به یافته های به درد بخور مصرف گیاهان زینتی، درختچها، گلای آپارتمانی و باغی در محیطای کاری و زندگی شهروندان، واردات گل بازار خوبی پیدا کرده. یه تولیدکننده گل در قزوین که عضو اتحادیه گلکاران ایران هم هست به تجربه فعالیت در این صنف اشاره میکنه. اون طور که بی توجهی به آموزش و تمایل نداشتن سرمایه گذار واسه ورود به این بخش رو از مهم ترین مسائل این صنعت می دونه. بیشتر گلخانهای فعال دراستان قزوین، قدیمی و سنتی هستن و به امکاناتی مثل تقویت خاک و سیستم آبیاری پیشرفته نیازمندن. از سویی سطح آگاهیای حرفه ای تولیدکنندگان باید پیشرفت پیدا کنه. اونا به اطلاعات علمی در مورد تولید، نگهداری و بازاریابی نیازمندن. از سویی نبود بازار مرکزی واسه عرضه مستقیم این اجناس در این استان دلیل می شه تا دلالا گلا رو به قیمت بسیار پائینی بخرن و چند برابر قیمت، به فروش برسانند. مسأله دیگری که در بخش گل و گیاه هست به کمبود سموم تخصصی لازم واسه تولید کیفی گل و گیاه در بازارهای جهانی برمیگرده. اون طور که مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه میگه: «باید از سموم تخصصی مانند شکل های جور واجور قارچ کشا، حشره کش های خاص با استانداردهای روز دنیا استفاده شه.»

● مصرف داخلی

در سال ۸۵ حدود دو میلیارد و ۳۰۰میلیون شاخه گل تولید شد که ازاین تعداد تنها ۱۰میلیون شاخه صادر شد و اون طور که مهندس غلامحسین سلطان محمدی اشاره میکنه: «روسیه و کشورای بخش خلیج فارس کلی ترین واردکنندگان از کشور ما هستن. از سویی آدمایی که هیچ نقشی دراین صنف نداشته از کانالای غیرمشخص مبادرت به واردات پیاز و قلمه در حجم زیاد می کنن و به قیمت بسیار بالا در اختیار تولید کنندگان قرار میدن و همین مشکلاتی رو واسه تولید کننده ها و در نتیجه دولت به وجود می آورد. هم اینکه نیازمند فرهنگسازی درباره خرید گل در جامعه هم هستیم. از اونجا که بیشترین مصرف به ۱۵ تا ۲۰روز در سال اختصاص پیدا می کنه، فروشنده ها مجبورند واسه جبران روزای دیگه گلای خود رو با قیمت بسیار بالا در اختیار مصرف کننده بذارن.»

باوجود همه این مشکلات، توانایی بالقوه ای در تولید گل و گیاه کشور هست. در نمایشگاه گلی که در اوزاکای ژاپن برگزار شد از بین ۶۰۰ شرکت خارجی شرکت کننده در این نمایشگاه، تولید کنندگان ایرونی تونستن برنده سه مدال شن. مدال طلا واسه گلایول، نقره واسه استرلیتز یا پرنده بهشتی و برنز واسه آگاپانتوس (سوسن).

با این همه مهربانی تأکید می کنه : «اگه بخوایم در بازار گل و گیاه دنیا جایگاه مناسبی پیدا کنیم و باکشورهایی چون هلند، ژاپن، ایتالیا و آمریکا که کشورای طراز اول دنیا در این مورد هستن، رقابت کنیم؛ باید در همه شاخه های این بخش از جمله بسته بندی اجناس، استانداردهای روز رو به خدمت بگیریم. کارخانه های موجود کارتن سازی، کارتنای استاندارد لازم واسه بسته بندی گل وگیاه صادراتی کشور رو تولید نمی کنن.» نکته پراهمیت اون هستش که ایران تو یه منطقه پررود با طول روز بلند و روشنایی کامل آفتاب قرار داره و ازاین نظر می تونه در خیلی از هزینه های مربوط به گرم کردن و روشن نگه داشتن گلخانها که واسه کاشت و افزایش گیاهان زینتی اهمیت زیادی داره، صرفه جویی کنه.

محلات نمونه خوبی از این تلاشه اون طور که محلات رو باغچه هلندی خاورمیانه نامیده ان. این پایگاه تولید گل در سال گذشته حدود ۵ میلیون و ۸۷۲ هزار دلار شکل های جور واجور گل و گیاه زینتی به بیرون مرز کشور صادر کرده که به مقصد کشورای هلند، فرانسه ، انگلستان ، رومانی ، عراق، افغانستان، پاکستان ، آسیای مرکزی و بخش خلیج فارس بوده. با تموم نشونه های امیدوارکننده ای که هست تو یه نگاه کلی این صنعت درآمدزا شدیدا نیازمندسازماندهیه ، پایانه های صادراتی و هم اینکه راه اندازی و بهتر کردن وضعیت حمل و نقل و اضافه کردن کانتینرهای سردخانه دار از دیگر مسائل کلی درگیر این صنعت به حساب میان. همه این مسائل و کمبودها موجب شده که اگه از نظر تولید گل و گیاه در مقام هفدهم در دنیاهستیم ولی از نظر صادرات در ردیف ۱۰۷ جهان قرار گرفته باشیم. این در حالیه که کشورهایی چون هندوستان و ترکیه بین ۳ تا ۵ میلیارد دلار از صادرات گل و گیاه درآمد ارزی دارن.

● گیاهان دارویی

اما توانایی پرورش گل وگیاه در ایران فقط در گله ها و گیاهان زینتی خلاصه نمی شه. تنوع اقلیمی ایران توانایی قدیمی ای در مورد تولید گیاهان دارویی داره وگیاهان دارویی بازار زیادی در صنایع دارو سازی و پزشکی جهان داره. تنها استان مازندران در ۳ میدون کوهستانی، ساحلی و دشت توانایی رشد طبیعی خیلی از ارقام گیاهان دارویی مانند بابونه، گل گاوزبان، سنبل الطیب، رزماری، شبت، ریحان، آویشن، بادرنجبویه و سرخارگل رو داره. سطح زیر کشت این استان واسه گیاهان دارویی به دو هزار و ۴۴۴ تن می رسه. خلیل قلی زاده تولیدکننده نمونه در مورد گیاهان دارویی دراین مورد میگه: «با وجود زمینای مناسب در ارتفاعات البرز واسه تولید گیاهان دارویی اما دراین زمینه برنامه ای وجود نداره واز طرحای بخش خصوصی هم پشتیبانی نمی شه. این در حالیه که الان نگاه دنیا به سمت مصرف داروهای گیاهی است. مشکل مهم دیگه به امکانات حمل و نقل هوایی برمیگرده که با در نظر گرفتن حساسیت و فسادپذیر بودن محموله های تولیدی اهمیت زیادی داره. اون طور که اگه الان ۲۴۰ تن تولید گیاه دارویی داریم ، بیشترین قسمت اون به صورت فله ای صادر می شه. این همه در حالیه که در صورت پشتیبانی و برنامه ریزی و با در نظر گرفتن ارزش سلامتی گیاهان دارویی ، میشه نیاز داخل کشور در مورد گیاهان دارویی رو هم تأمین کرد.»

و در آخر ارزش گل و گیاه فقط در بعد اقتصادی اون نیس. در واقع گل دلیلی واسه کاهش رفتار در طول شبونه روزه و هربار نگاه کردن به گل دلیلی واسه اتصال عصبی مثبت در مغزه . پژوهشها نشون میده حتی یه شاخه گل یا گلدان کوچیک ممکنه روحیه شخص رو به سرعت عوض کنه. احساس شادی و سرزندگی اولین عکس العمل افراده. آدمایی که در محیط دورو برشون، منزل، محل کار و … گل و گیاه هست بیشتر از بقیه آرامتر، مهربون، خوشحال و باگذشتند و می تواننداین حس رو با رفتار مثبت به بقیه منتقل کنن. گل نشونه مشارکت و دوستیه چون با هدیه دادن گل ، یه جور لذت مشترک بین آدما به وجود میاد.

محققان آمریکایی به این نتیجه رسیدن که هر فرد ۵ ثانیه پس از دریافت شاخه یا دسته ای گل یا گلدان گل، ۳واکنش بروز میده: لبخندی به نشونه ادب و تشکر، لبخندی به نشونه دوستی و صمیمیت، لبخندی هیجان زده همراه با عکس العمل کلامی خاص.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش طب سنتی و گیاهان دارویی | خواص عرقیات سایت
  • مطالب در رابطه
  • طب سنتی ایران

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *