اقدامات لازم برای هنگامی که جسم خارجی در چشم میرود | بیماری

اگه جسمی خارجی در چشم تون بره، به حدی شما رو اذیت میکنه که نمیتونین کار دیگری انجام بدین تا وقتی که اون رو دربیارین. ذرۀ خارجی علاوه بر اینکه شما رو اذیت میکنه، شاید موجب عفونت شه. واسه جلوگیری از این اتفاق، با ما همراه باشین و کارای زیر رو انجام بدین:

آروم باشین

اولین چیزی که با وارد شدن جسم خارجی به چشم به ذهن میاد، مالش دادن چشم است و البته این کار غریزیه. بر اساس گفته کارشناسان، تلاش واسه بیرون آوردن ذرۀ خارجی باید با دقت تموم انجام شه.

اول دستان خود رو با صابون بشورید و بعد به طور کاملً به آرومی تلاش کنین اون رو دربیاوردید. اگه این کار به آرومی انجام نشه، کار شما به خراش قرنیه ختم میشه. یادتون باشه هر چیزی که بزرگ باشه و یا لبۀ تیز داشته باشه، نباید به اون دست بزنین و خیلی سریعً باید به دکتر مراجعه شه.

به چشم آب بزنین

خارج کردن ذره با آب، معمولاً در بیشتر مواقع نتیجه می ده. دکتر Mc.Laughlin در این باره میگه: چشم رو در روشویی با آب به آرومی بشورید. اگه درخانه هستین می تونین زیر دوش برید تا این کار خیلی راحت انجام شه. در این مورد، یه قطره چشمی پر شده از آب هم میتونه مناسب باشه. می تونین آب رو با قطره چشمی داخل چشم بریزین.

دکتر خود رو ببینین

به گفتۀ کارشناسان، بزرگترین اشتباه افراد در این مواقع اینه که این اتفاق رو واسه روزا ندیده می گیرن. اگه می تونین جسم خارجی رو در چشمتون حس کنین اما نمیتونین اون رو دربیارین، حتماً باید دکتر خود رو ببینین.

جسم خارجی هرچه بیشتر در چشم بمونه، خطر خراشیده شدن قرنیه یا ایجاد عفونت بیشتره. دکتر میتونه از بیومیکروسکوپ یا لامپ اسلیت استفاده کنه تا چشم شما رو به طور دقیق ببینه.

هم اینکه اگه بعد از خارج کردن جسم خارجی هنوز درد یا قرمزی چشم داشته باشین، باید خیلی سریعً به دکتر مراجعه گنید. بعضی وقتا احتمال داره بعد از خارج کردن ذره، چشم احساس زخم بکنه. در این حالت دکتر میتونه پیشنهاد آنتی بیوتیک بده تا مطمئن شه که هیچ سایش قرنیه ای منتهی به عفونت نشه.

از چشمون خود مواظبت کنین

خرید یه عینک مناسب، یه سرمایه گزاری واسه مواظبت از چشمانه. عینک میتونه از ورود جسم خارجی به چشم جلوگیری کنه. هر وقتی که بتونین، از عینک استفاده کنین. در تابستون از عینک آفتابی استفاده کنین و اگه در شغلی هستین که احتیاجی به عینک ایمنی داره، حتماً ازش استفاده کنین.

اختصاصی ابرتازها – هادی فخریان

وجود جسم خارجی در چشم

.

منبع : abartazeha.com

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
  • مطالب در رابطه
  • علائم کارکرد نادرست کبد و اقدامات لازم واسه پاکسازی کبد

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *