اقدامات فوری در درمان عقرب گزیدگی | بیماری

: بعضی وقتا در شرایطی قرار می گیریم که ممکنه حوادثی واسه ما پیش بیاد، مثلا حضور در مکانی که احتمال وجود عقربه. عقرب و عقرب گزیدگی واسه ما تداعی کننده اتفاقی ناراحت کننده س که بیشتر افراد آگاهی لازم رو درمورد اون ندارن تا در کمترین زمان اقدامات لازم رو بکنن.

نبض ما – از قدیم ضرب المثلی هست که میگه، نیش عقرب نه از ره کینه اقتضای طبیعتش اینه. عقربا از خونواده عنکبوتیان هستن که دارای ۸ پا و نیشی با زهر کشنده هستن. بیشتر عقربا بی خطرند، هرچند حدودا ۲۰۰۰ نوع عقرب هست اما تنها ۲۵ تا ۴۰ گونه اونا می تونن واسه آدم خطر جدی و مرگ به دنبال دارا باشن.

: اقدامات فوری در درمان عقرب گزیدگی

علائم عقرب گزیدگی چیه؟

کلا، معمولا عقرب گزیدگی موجب احساس درد و ناراحتی شده که کم کم، کمتر می شه. احساس ناراحتی که در زیر واسه تون توضیح می دیم، می تونن از متوسط تا شدید باشن.

  • کسی که عقرب اونو نیش زده احساس درد، سوزش و یا بی حسی در ناحیه نیش زدگی می کنه.
  • عکس العمل بدن در ناحیه عقرب گزیدگی می تونه ناچیز باشه. با احتمال خیلی کم پیش میاد که فرد در سراسر بدن، با علائم شدید یا عکس العمل شدیدی مواجه شه.

علائم شدید

  • بی حسی گسترده در بدن
  • مشکل در بلع
  • بندآمدن زبون
  • تاری دید
  • سفید شدن چشم
  • حمله صرع
  • افزایش ترشح بزاق
  • تنگی نفس

این علائم نیازمند اقدامات اورژانسی هستن چون احتمال مرگ فرد هست.

دلیل علامتای خاص مربوط به عقرب گزیدگی چیه؟

دلیل علائم خاص عقرب گزیدگی ، گزنده یا نیشیه که شامل یه جور پروتئین سمیه. این سم، دلیل علائمیه که گفت شد. این سم خالص نیس و شامل ترکیبی از پروتئینا هستش.

درمان عقرب گزیدگی

در بیشتر موارد عقرب گزیدگی میشه درمان خونگی رو انجام داد.

. محل عقرب گزیدگی رو با آب و صابون بشورید و هرگونه زیورآلات رو از خارج کنین چون تورم بافت آسیب دیده ممکنه گردش خون رو دچار مشکل کنه.

چه وقتی باید به به دکتر مراجعه کرد

اگه نوزاد، کودک یا سالخورده، مورد عقرب گزیدگی قرار گرفت باید به اونو به دکتر برسونین. اما کلا، هر کسی که علائم عقرب گزیدگی اش شدید شدن شه نیازمند اقدامات پزشکیه.

تا وقتی که به بیمارستان برسین، روی ناحیه گزیدگی، دائم یخ بذارین. اگه خطری واسه بقیه موجود نیس، عقرب مرده یا آسیب دیده رو با دقت و احتیاط داخل یه ظرف درپوش دار بذارین تا اونو به دکتر نشون بدین. پادزهر درمانی می تونه تموم علائم رو در عرض ۴ ساعت، متوقف کنه. معمولا کودکان عقرب گزیده رو به مدت ۲۴ ساعت در بیمارستان تحت مراقبت قرار میدن.

پیشگیری از عقرب گزیدگی

از خیلی از عقرب گزیدگیا میشه جلوگیری کرد. تکاندن لباسا و کفشا قبل از پوشیدن و پوشیدن لباسایی که تموم بدن رو پوشش میده. خیلی از سمومی که در بازار وجود دارن می تونن در محیطای بیرون از خونه، عقربا رو بیحال کرده و کشتن شون رو قبل از نیش زدن راحت تر کنن. ، این سموم می تونن منابع غذایی عقربا رو کم کنن.

اگه عقربی رو روی بدن تون دیدید یا اونو حس کردین، بهتره فورا اونو پرت کنین نه اینکه به قصد کشتنش ضربه به اون وارد کنین، چون اگه ضربه شما منتهی به مرگش نشه، حتما نیش میزنه. عقرب شب نماست و زیر نور یو ایشون، می درخشه، پس اگه در محلی هستین که احتمال وجود عقرب هست، می تونین از نور مشکی یا یو ایشون واسه پیدا کردن عقربا قبل اینکه نیش بزنن استفاده کنین.

نبض ما– مترجم: هدی بانکی

این مطلب به وسیله  دکتر مجید نجفی دکتر تیم مشاوره پزشکی نبض ما  بازبینی و تایید شده  است.

.

منبع :

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *