اقدامات شهرداری برای معتادان و کارتون خواب ها | ترک اعتیاد

مراکز بهاران قسمتایی هستن که به وسیله شهرداری واسه افراد معتاد و کارتون خواب جفت و جور شدن.اما تا چه حد معتادان می تونن از این مراکز استفاده کنن و این مراکز چقدر پذیرای این افراد هتند؟مجبتی شاکری به شهرداری تهران در مورد گزارش ندادن این مراکز اعتراض کرده و اعلام داشته «طبق آمارهایی که داریم از حدود سه هزار نفری که تا الان وارد مراکز بهاران شدن، بعیده حتی صد نفر هم بازپروری شده باشن و تعداد لایق توجهی از معتادان اصلا در این مراکز باقی نمی مانند».

مجموعه های بهاران شهرداری تهران، شبه کمپایی هستن که شهردار تهران پس از ماجرای ادامه دار تجمع بی سابقه معتادان و کارتن خوابا در محله هرندی و دروازه غار منطقه ١٢ تهران، پیش بینی کرد و قرار بود معتادان و کارتن خوابا به شکل اختیاری در این مراکز بازپروری شده و به زندگی برگردن. اما دلایل نشون دهنده اون هستش که این اهداف محقق نشده یا دست کم هنوز با رسیدن به اهداف اولیه فاصله داره؛ موضوعی که انتقاد همه اعضای شورای شهر تهران رو هم به دنبال داشته. مجبتی شاکری ضمن اعتراض به گزارش ندادن شهرداری تهران درباره مراکز بهاران، تأکید داره: «طبق آمارهایی که داریم از حدود سه هزار نفری که تا الان وارد مراکز بهاران شدن، بعیده حتی صد نفر هم بازپروری شده باشن و تعداد لایق توجهی از معتادان اصلا در این مراکز باقی نمی مانند».

به گفته معاون شهردار تهران، بهارانا قبلا ساختمانایی دیگه در شهرداری تهران بودن که تغییر کاربری داده شدن و با هزینه ای شایان توجه که پس از یه سال هنوز رقم دقیق اون معلوم نیس، تجهیز و تا امروز نگهداری شدن. این شبه کمپا قرار بود از اون ١۶ هزار معتادی که به شکلی بی سابقه در محدوده ای از تهران پخش و پلا بودن، دست کم چند هزار نفری رو ساماندهی کنه. معاون فرهنگی و اجتماعی قبلی شهردار تهران که بعد از برکناری اش از شهرداری تهران، روند خیلی از برنامه های مد نظرش در هرندی تغییر کرد یا متوقف شد، حرفای لایق توجهی درباره بهاران داشت. بهارانا با نگاهی ساده تر یه جور هتل واسه معتادان و کارتن خواب هاست تا از کف خیابون جمع آوری شن؛ شرایطی که تا هر وقت بخواین اونجا می مونید و هر وقت دلتون خواست هم در بازه و می تونین به خیابون برگردین! انتخاب با خود بیماران اعتیاده.

با این شرایط و درحالی که مراکز بهاران قرار بود پذیرای معتادان با شرایط ماده ١۵ اصلاحیه قانون مقابله با مواد مخدر و بدون زور باشن، از همون اول پیش بینی می شد که در بهترین حالت ١۵ تا ٢٠ درصد از معتادان در این مراکز اصلاح شن و مابقی، یعنی بیشتر از ٨٠ درصد اونا دوباره به همون شرایط قبلی و محل قبلی که همون منطقه ١٢ و دور و برش بود برگردن. با اینحال موضوع که بارها در زمان راه اندازی بهاران از طرف مسئولان در رابطه دیگه در این بخش تصریح و تذکر داده شد، حجت الاسلام امرودی، معاون اجتماعی وقت شهردار، در جلسه ای هیجانی که با اصحاب رسانه داشت، اون قدر از نتیجه کار خود اطمینان داشت که در آخر حرف هاش گفت: «اگه این طرح به نتیجه نرسید، من از این مسئولیت میرم».البته قبل اینکه معلوم شه اون به نتیجه رسیده یا نه انگار اختلافات بیشتر بود و شهردار تهران اونو برکنار و معاون خدمات شهری خود رو به جای اون منصوب کرد. از اون به بعد هم شرایط درباره بهارانا تغییر کرد. عزیزالله رجب زاده که از بعد از نیروی انتظامی به سازمان مدیریت بحران رفت و حالا هم در مسئولیتی دیگه به عنوان فرمانده قرارگاه انضباط شهری مشغول کاره، قبلا در گفت وگو با «شرق» اعلام کرده بود طرح کامل مراکز بهاران در حال جفت و جور س و براین پایه قراره این مراکز به وسیله «ان جی اون»ها اداره شه و ما دورادور پشتوانه اونا باشیم. هدف ما اینه که این مراکز با کمک خیرین و گروه های مردمی اداره شه و تا الان پایلوت این کار رو انجام دادیم. این بیان رجب زاده با شکلی ساده تر چندی بعد بین گروه های فعال بخش اعتیاد این جور مطرح شد که شهرداری بهارانا رو به بخش خصوصی سپرده س. یه سریای دیگه هم از تعطیلی بهارانا و تخلیه بیماران اعتیاد تا اون زمان خبر می دادن؛ اما مسئولان معاونت اجتماعی شهرداری که تازه تغییر معاونت داشتن و سیاستا تغییر کرده بود، در اون زمان پاسخی به این موضوعات ندادند. اما از اونجایی که هر اقدامی در شهر، مثل تخمیه که زیر زمین کاشته می شه، نتیجه تصمیمات شهرداری تهران، این روزا بازم در شهر آشکاره. مجتبی شاکری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران دو هفته قبل در صحن علنی شورای شهر تهران، با اشاره به نامشخص بودن کارکرد مراکز بهاران، تأکید کرد: امتحان تاثیر بهاران مبنای تنظیم سیاستای اجتماعی قرار گیرد.

به گفته شاکری، برابر آخرین گزارش، نصف افراد جمع آوری شده در مراکز بهاران به دلیل اینکه درهای این مراکز بازه، بدون این دست اون دست کردن اونجا رو ترک می کنن و از سه هزار نفر باقی مونده گزارشی وجود نداره که نشون بده حتی صد نفر از اونا به دامان خونواده برگشته ان. اونم اینکه در جواب به «شرق» با بیان اینکه طبق این بود که معتادان جمع آوری و جذب شده، درمان شن و به خونواده هاشون برگردن، گفت: از آمار سه هزارتایی که می گفتن با در نظر گرفتن غربالگریا جمع آوری شدن مطمئن نیستیم که حتی صد یا ١۵٠ نفر هم جذب و درمان شده باشن. حالا ٢٣ مرکز بهاران در مناطق جور واجور هست و با در نظر گرفتن بازدید و گزارشایی که به دست ما رسیده در آخر می گن در بهترین حالت ١٠ درصد از این افراد می مانند و به خونواده برمی گردن و مابقی فرار می کنن. اون میگه در میون این افراد، ٢٠ یا ٣٠ بار ترک کرده هم داریم که به چرخه اعتیاد برمی گردن و در این مدت فقط از خدمات شهرداری استفاده می کنن.

شاکری گفت: بارها گفتیم قبل از اجرای این سیاستا و خرج کردن اعتبارات به ما گزارشی بدن تا ما وضعیت رو بدونیم. حالا هم گزارشی نمی دن تا ما بدونیم از این سه هزار نفری که اعلام شده، چند نفر رو نجات دادن و این آدمایی که در خیابونا هستن چه کسائی هستن؟

این عضو شورای شهر تهران میگه شهرداری درباره هزینه ها هنوز آمار دقیقی نداده و آمار دقیقی از هزینه ها نداریم و اضافه می کنه: ما میدونیم که واسه سال اول ۴٠٠ میلیارد تومن هزینه شده، اما حتما به این رقم اضافه شده. قرار بود تعداد مراکز از ٢٣ به ۴۴ مرکز برسه و در هر منطقه دست کم دو بهاران داشته باشن و هزینه های پذیرایی و نگه داشت این ساختمانا رو هم باید در نظر گرفت که هزینه های خیلی زیادیه.

ایشون با تأکید بر اینکه خروجی بهاران و موفقیت این طرح خیلی با اهمیته که باید به اثبات برسه، اضافه کرد: شهرداری تهران خودشو زیر باری برده و خود رو موظف به کاری کرده که اصلا در مأموریت اون نیس. خیلی از این آدما که پاک می شن اشتغال میخوان اما مسئول اشتغال، شهرداری تهران نیس. حرفه آموزی باید اشتغال رو به دنبال داشته باشه و چون شهرداری نمی تونه شغل بسازه و شغلای پیشنهادی شهرداری هم فقط واسه آقایون و فقط آبیاری فضای سبز و بوستونا و… است، خیلی از این افراد اطاعت و قبول نمی کنن و پس چرخه ناقصه و از جایی به بعد متوقف می مونه.

اون تأکید کرد: حالا فقط فضاهایی ایجاد شده و هزینه ای انجام شده اما کارکرد اصلی رو نداره و دلیل اصلی هم اینه که قرارگاه مرکزی وجود نداره و بنا بود وزارت کشور قرارگاه اصلی مقابله با آسیبای اجتماعی باشه و این جنبه رو رعایت کنه اما نکرد و همه به شهرداری تکیه می کنن.

اما مجتبی عبداللهی، معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران، در جواب به «شرق» درباره این تذکر عضو شورای شهر و ارائه ندادن گزارش به شورا، تا الان میگه شورا تا الان گزارشی نخواسته و اگه خواست ما هم گزارش می دادیم. از اون آماری از اعتبارات هزینه شده در بهارانا می خوایم که اون میگه حضور ذهن نداره و اضافه می کنه: ساختمانایی که استفاده کردیم، قبلا واسه شهرداری با کاربریای دیگه بوده که واسه بهاران آماده کردیم و هزینه خاصی نشده. اون میگه: حالا ٢۴ – ٢۵ مرکز بهاران فعال هستن و به مرور در حال تحویل به «ان جی اون» ها هستن. اون میگه هر بهاران باید طبق مصوبه، بین ٨٠ تا صد مریض داشته باشه تا امکان خدمات رسانی رو داشته باشه. تا الان هم نزدیک به هزارو ٢٠٠ مریض داشتن که به مرور ترخیص شدن و الان به حدود ۶٠٠ نفر در کل ٢۵ مرکز رسیدن.

عبداللهی میگه ما در بهارانا فرار مددجو رو نداریم، در بازه و هر وقت بخوان می رن و درباره اینکه چقدر هم رفته ان، آماری ندارم. در این روزای سرد که شهروندان در شوق و عذاب اومدن برف و باران و ترافیک همراهش هستن، تعداد خیلی از کارتن خوابا و معتادان سرگردان در شهر ممکنه در گوشه های محله های جور واجور در سرما باشن و این نگرانی بازم هست که تماشاگر یخ زدگی این افراد ازدست رفته در خیابونا باشیم. با این وجود منتظر می مونیم تا ببینیم معاون شهردار تهران چه گزارشی رو درباره مراکز بهاران و نگهداری معتادان کارتن خواب به شورای شهر تهران ارائه می کنه.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش ترک اعتیاد و سلامت سایت

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *