اقدامات خانگی برای جلوگیری و درمان سوء هاضمه | بیماری

: اقدامات خونگی واسه جلوگیری و درمان سوء هاضمه

: اقدامات خونگی واسه جلوگیری و درمان سوء هاضمه 

واسه درمان کردن سوء هاضمه میشه در خونه دست به کار شد و مصرف نعناع و آویشن بهترین پیشنهادا واسه شکلای جور واجور مشکلات سوء هاضمه هستن. سوءهاضمه به مجموعه مشکلات گوارشی از جمله احساس پری شکم، نفخ، درد در قسمت فوقانی شکم، سوزش سر دل، برگشت اسید معده یا ترش کردن می گن. اگه جزو افراد دارای سوءهاضمه اید، خوندن این نوشته براتون به درد بخور هستش.

علل اصلی سوءهاضمه می تونه تغییر عادات غذایی، پرخوری، مصرف زیاد آجیل و شیرینیا و کاهش جنب و جوش و فعالیت روزانه باشه. پس مهم ترین پیشنهاد واسه رفع سوءهاضمه، دوری از پرخوری و هم اینکه خوردن شام در ساعات اولیه شبه.درواقع خوردن ناهار و شام در زمان درست، یکی از مهم ترین پیشنهادای سلامتیه. بهترین زمان خوردن ناهار حدود ۱۲ ظهر و واسه شام قبل از ساعت هشت شبه.

دراز کشیدن یا خوابیدن پس از خوردن غذا می تونه باعث برگشت مواد غدایی به داخل مری و احساس ترش کردن شه.به این نکته حتما توجه کنین که نوشیدن آب یا دیگه مایعات هنگام غذا خوردن عادت بسیار ناصحیحیه که نه فقط به هضم غذا کمک نمی کنه بلکه یکی از دلیلای مهم سوءهاضمه و مشکلات جور واجور گوارشیه. مصرف چای، قهوه و نوشابه های صنعتی پس از غذا هم می تونه شکایات گوارشی رو شدید شدن کنه.

گیاهان مختلفی هست که مصرف اون در کم شدن نشونه های سوءهاضمه و چه بسا درمان اون اثر داشته باشه. از اون جمله ان
نعنا یکی از بهترین و شناخته شده ترین گیاهان به درد بخور واسه دستگاه گوارشی است. دم کرده نعنای تازه یا خشک یه نوشیدنی بسیار به درد بخور واسه کمک به فعالیت بهتر سیستم گوارش حساب می شه. اسانس یا عرق نعنا رو میشه با آب رقیق و موقع احساس نفخ یا مشکلات گوارشی خورد.

زیره از دیگر مواد طبیعی موثر در بهبود فعالیت دستگاه گوارش مخصوصا کاهش نفخ است؛ که میشه هنگام دم کردن برنج بهش اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن یا پودر یا عرق زیره رو پس از غذا مصرف کرد.عناب هم میوه بسیار مفیدی در تقویت سیستم گوارش و کمک به هضم غذاس. با در نظر گرفتن اثرات به درد بخور اون واسه ارگانای جور واجور بدن، مصرف روزانه اون به همه افراد پیشنهاد می شه.

زنجبیل تازه، یکی از بهترین تقویت کننده های دستگاه گوارشه. به کسائی که از مشکلات طولانی گوارشی و سوءهاضمه رنج می برن، پیشنهاد می شه روزانه یه برش کوچیک زنجبیل تازه به همراه چند عدد عناب رو به صورت دم کرده بخورن.شیرین بیان، رازیانه، مرزه، آویشن، گشنیز و باد رنجبویه هم از دیگر گیاهان موثر در درمان سوءهاضمه حساب می شه.

.

منبع :gahar.ir

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *