اقدامات اولیه در برخورد با گزیدگی ها | بیماری

: مجموعه: بیماریا و راه درمان

برخورد با گزیدگی

 

با در نظر گرفتن قرارگرفتن در فصل تابستون که بیشترین زمان گزش آدم به وسیله جانوران سمیه، روشی نوین رو واسه پیشگیری از گزش عقرب و مار و هم اینکه راه های درمانی ارائه کردیم.

 

براساس گزارشای ارائه شده، ایران پس از کشور مکزیک بالاترین گزش رو به وسیله جانوران سمی با حدود ۲۰۰ هزار گزش در سال به خود اختصاص داده؛ اما  چند سال هستش که هیچ مورد مرگ و میری به وجود اومده به وسیله این گزشا گزارش نشده که نشون از تلاش یه ریز موسسه رازی در تامین به موقع با بهترین کیفیت سرمای درمانی داره.

 

پیشگیری همیشه به عنوان بهترین، کم هزینه ترین و آسون ترین راه واسه مشکلات بهداشتی عنوان شده که در صورت توجه به اون، میشه از خیلی از مشکلات ایمن بود.

 

راهکارهای پیشگیری از عقرب زدگی

حفظ آرامش و خونسردی در زمان دیدن عقرب که در این هنگام آدما به دلیل ترس ممکنه رفتاری بکنن که نه فقط باعث دور شدن عقرب نشه بلکه باعث تحریک عقرب شده تا با قدرت بیشتری زهر خود رو در بدن فرو برد.

پوشش پا از اونجا که بیشتر عقرب زدگی موقع شب اتفاق میفته و در خیلی از روستاها کودکان پا برهنه در کوچه ها بازی می کنن، بهتره همیشه به خصوص در شب هنگام خروج از منزل از کفش استفاده شه.

 

به کار گیری وسیله موقع جابه جا کردن سنگا و خار و خاشاک به دلیل مخفی شدن این جونور در  زیر سنگا و خاشاک، بررسی کفش موقع پوشیدن اون، احتیاط در گرفتن پرندگانی که لونه هاشون در دیواره ها هستش، به وسیله کودکان در روستاها، حفظ آرامش در برداشتن عقرب از روی لباس و بررسی وسایل در نقاط عقرب خیز از جمله دیگه نکات پیشگیری کننده از عقرب گزیدگی است.

 

اقدامات اولیه در زمان عقرب گزیدگی

بعضی وقتا اقدامات اولیه اگه خوب انجام گیرد می تونه از مشکلات خطرناک بعدی جلوگیری کنه و در مقابل ممکنه یه اشتباه زخمی عقرب زده رو به مرگ نزدیک تر کنه.

 

حفظ خونسردی، پیشگیری از گزیده شدن دوباره، تامین مایعات بدن در صورت نیاز، خارج کردن وسایل زینتی مانند النگو و انگشتر، شستشو محل گزش با صابون یا مواد ضدعفونی کننده، ثابت نگه داشتن عضو آسیب دیده با بستن آتل و انتقال سریع به درمانگاه یا بیمارستان از جمله این اقداماته.

 

کارایی که نباید در زمان عقرب گزیدگی انجام داد

مکیدن محل گزش با دهن؛ این کار به وسیله محققین مردود شناخته شده چون ضمن انتشار سریع تر توکسینای موجود در زهر عقرب در خون منتهی به آلودگی دهن فرد مکنده زهر هم می شه.

 

تیغ زدن محل نیش عقرب، شوک الکتریکی به وسیله باتری، زیاد راه رفتن- دویدن و داشتن هیجان هم از دیگر کارائیه که نباید انجام شه.

 

کمپرس آب سرد، بستن محل گزش، به کار گیری مسکنای قوی مانند تریاک یا مورفین، مشروبات الکلی ، مصرف آب به مقدار زیاد و استفاده از گیاهان دارویی، به کار گیری بی حس کننده های موضعی (فقط استامینوفن استفاده شه) هم از دیگر کارهاییه که نباید پس از گزش که از زمانای گذشته عادی بوده انجام شه.

 

روشای درمان گزیدگی

 

روشی واسه پیشگیری از مارگزیدگی

آمار نشون میده که سالیانه حدد پنج میلیون نفر در جهان به وسیله مارها مورد گزش قرار می گیرن که مرگ و میر به وجود اومده به وسیله اون سالیانه بالغ بر ۱۲۵ هزار نفره.

 

در بسیار از موارد دیده شده که ترس از گزش به وسیله مارهای غیرسمی می تونه منتهی به ایجاد مشکلات در زخمی شه، پس توانایی تشخیص مارهای سمی از غیر سمی کمک موثری در جلوگیری از شدید شدن مشکلات مارگزیدگی در مصدومه.

 

از جمله راه های تشخیص مار سمی از غیر سمی، فرق در شکل مردمک چشم، شکل دم، حرکت مار، پولک سر، شکل گردن، شکل سر و شکل دندون نیش است.

بعضی وقتا در مناطقی شایعه که مارهای اون غیر سمی هستن و همین امر باعث می شه افراد در صورت مشاهده مار اونو با دست بردارن.

 

در صورت مشاهده مار تلاش کنین به آرومی از اون دور شید (مارها بیشتر از آدم ترس دارن تا آدم از اونا، معمولا مارها حمله نمی کنن مگه اینکه تحریک شن).

دست و پای خود رو در مکانای مشکوک که بازرسی از اونا عملی نیس وارد نکنیم و اگه به محلایی می رید که احتمال وجود مار در اون هستش(مزرعه و انبار) می تونین از چکمهای بلند استفاده کنین.

 

در دسترس بودن جعبه کمکای اولیه مارگزیدگی، احتیاط در زمان جابه جا کردن سنگا- پوشالا و چوبا به دلیل مخفی شدن این جانوران در زیر اونا، به کار گیری پشه بند موقع خواب در محلای باز، احتیاط در پوشیدن کفش و لباس در محلایی که احتمال وجود ماره، اطمینان از کشته شدن مار کشته شده، تماس با آتیش نشانی و خدمات ایمنی در صورت مشاهده مار در منزل از دیگر این اقدامات پیش گیری کننده از گزش به وسیله ماره.

 

هم اینکه در انبار منزل و یا کارگاه که موش دیده می شه احتمال وجود مار هم هستش چون مارها از موش به عنوان غذا استفاه می کنن پس جهت پیشگیری از ورود مار باید موشا رو نابود کرد.

 

اقدامات اولیه پس از گزش مار

پیشگیری از گزش جونور واسه بار دوم، حفظ خونسردی و آرامش چون هیجان باعث شدت پیدا کردن گردش خون و منتشر کردن سریع زهر می شه، تامین مایعات بدن، شناسایی مار، خارج کردن وسایل زینتی، ثابت نگه داشتن عضو بدن، خارج کردن زهر از محل نیش به وسیله سرنگای مخصوص فورا پس از گزش و انتقال سریع زخمی به بیمارستان از جمله این اقداماته.

 

کارایی واسه درمان مارگزیدگی

شوک الکتریکی، به کار گیری یخ، برش محل گزش، به کار گیری مشروبات الکلی، بستن بالای محل گزش، مکیدن محل گزش و به کار گیری داروهای گیاهی از جمله کارهاییه که پس از گزش نباید انجام شه چون محققین فهمیدن این اقدامات که قبلا عادی بوده ممکنه منتهی به افزایش آسیبای فرد گزیده شده و یا حتی مرگ اون منجر شه.

 .

منبع :

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *