اقدامات اولیه برای کسی که سکته می کند | بیماری

:  

بی حسی یا ضعف یهویی در صورت، دستها و پاها تو یه طرف از بدن، پریشونی و گیجی و مشکل در صحبت کردن از نشونه های فردیه که گرفتار سکته مغزی شده.

سکته مانند حمله قلبی از مشکلات شایعه. این دو مشکل نه فقط در افراد در خطر بلکه حتی در آدمایی که احتمال سکته در اونا کمه هم بروز می کنه و یه نگرانی کلی هستش، چون سکته تو یه چشم برهم زدن زندگی فرد رو تغییر میده و حتی ممکنه باعث مرگ اون شه.

به گزارش دکترسلام به نقل از سایت «Web MD»، دقایق اولیه بعد از بروز سکته زمان حساسیه. سکته مغزی به دلیل ایجاد مشکل در خون رسانی به مغز اتفاق می افته و باعث می شه سلولای مغز که حساس ترین عضو بدن به اکسیژنه در عرض چند دقیقه دچار مرگ شه. بیشتر فقط بخش کوچیکی از مغز تحت اثر قرار میگیره.

محققان واسه آگاهی رسانی درباره نشونه های سکته، روی چند نکته تمرکز می کنن؛ صورت، دستا، گفتار و زمان و …

صورت

به صورت فرد مشکوک به سکته، نگاهی بندازین. به یه طرف آویزون شده؟ از فرد بخواین تا لبخند بزنه. حالت لبخند اون به یه سمت مایل شده؟ اگه جواب این ۲سوال مثبته، پس اولین تأیید سکته رو گرفتین. به احتمال زیاد اون قسمت مغز که حرکت عضله صورت رو کنترل می کنه دچار آسیب شده.

دستا

از فرد بخواین ۲دست خود رو بالا بگیره و نگه داره. اگه یه دست به سمت پایین افتاد، این حالت دومین علامت سکته س و نشون دهنده اینه که قسمتایی از مغز که عضله رو کنترل می کنه، آسیب دیده.

گفتار

به حرف زدن فرد گوش بدین، اگه نمی تونه جملات ساده رو روشن بگه، یا این که اون چه میگه معنی نیس، اینم ممکنه نشونه دیگری از سکته باشه.

زمان

وقتی واسه هدر دادن زمان موجود نیس. منتظر نمونید تا شاید علایم رفع شه چون هر ثانیه که هدر بدین باعث مرگ سلولای بیشتر مغز می شه.

مصرف آسپرین

همه میدونیم که آسپرین داروی موثری در پیشگیری از لخته شدن خون است و در زمان سکته و حمله قلبی می تونه زندگی فرد رو نجات دهد اما مصرف آسپرین باید به پیشنهاد دکتر باشه. هرچند آسپرین یکی از اولین داروهاییه که واسه درمان سکته ازش استفاده می شه اما قبل از اون باید دلیل سکته مشخص شه.

۸۵درصد از موارد سکته به دلیل لخته شدن خون در رگا اتفاق میفته و مصرف آسپرین می تونه اثر داشته باشه. اما در ۱۵درصد مواقع سکته به دلیل پارگی رگای خون بروز می کنه و مصرف این دارو می تونه وضعیت رو بدتر کنه و حتی مرگبار باشه.

از اون جا که نمی تونین نوع سکته رو تشخیص بدین، از مصرف آسپرین دوری کنین و منتظر اورژانس باشین.

از مصرف قرصای فشارخون دوری کنین

شاید با کمک دستگاه امتحان فشارخون، متوجه بالا بودن فشار خون در زمان مشکوک بودن سکته شید. فشارخون بالا در مرحله زیاد سکته اتفاق می افته. این چیزی طبیعیه اما نه در همه افراد. اصلا داروی فشار خون مصرف نکنین، حتی اگه فرد فشار خون داره و مصرف دارو رو در اون روز از یاد برده.

مصرف داروی فشارخون در زمان سکته می تونه وضعیت رو بدتر کنه.

نشستن و دراز کشیدن

تا رسیدن اورژانس، فرد مشکوک به سکته باید بشینه یا دراز بکشه. راه رفتن احتمال زمین خوردن فرد رو بیشتر می کنه که این می تونه وضعیت رو بدتر کنه. با دراز کشیدن، اثر جاذبه کلا خنثی می شه.

به بیان دیگه در این حالت قلب می تونه با تلاش کمتری خون بیشتری به مغز برسونه. در صورت دراز کشیدن فرد روی کمر، چانه رو کمی بالاتر بذارین تا مجرای هوا باز بمونه.

اگه فرد بیهوشه یا مشکل قورت دادن داره، اونو به پهلو بخوابونین.

مصرف غذا و نوشیدنی ممنوع

از اون جا که توانایی قورت دادن فرد دچار مشکل شده، احتمال خفگی بر اثر مصرف نوشیدنی یا خوردنی هست. علاوه بر اون، واسه بعضی کارای لازم در اتاق اورژانس، بهتره شکم خالی باشه تا غذا از معده به دهن برنگرده. بیماران دیابتی که دچار سکته شدن شاید تصور کنن به دلیل افت اندازه قندخون نیاز به خوردن چیزی شیرین دارن. اگه افت فشار به دلیل سکته باشه از مصرف مواد شیرین دوری کنین.

سیگار نکشید

سیگار نکشیدن، یکی از راه های مهم پیشگیری از سکته س. کشیدن سیگار قبل از رسیدن اورژانس می تونه مشکل رو سخت تر کنه.

خوابیدن

بعضی وقتا علایم ناچیز سکته مخصوصا در افراد سن بالا، خستگی بیشتر از اندازه است. خیلی از افراد دچار خواب آلودگی می شن و تصور می کنن با خواب کوتاه می تونن علایم رو کم کنن. خواب نه می تونه علایم سکته رو کم کنه و نه نابود کنه. فرد باید بدون این دست اون دست کردن به وسیله دکتر معاینه شه.

.

منبع : hidoctor.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *