اقدامات اورژانسی برای سنکوپ ناگهانی | بیماری

چه عواملی باعث غش کردن ما می شن و در ایجاد کردن این حالت در بدن ما تاثیرگذارند و موجب بروز این حالت در اون می شن هنگام  سنکوب یه فرد چه اقدامات اورژانسی باید انجام بدیم

یه موقعیت استرس زا می تونه موقتا باعث مشکل در سیستم عصبی خودکار شده و سنکوپ اتفاق بیفته.

غش کردن در اصطلاح عادی از دست دادن یهویی و موقت هشیاریه. در اصطلاح پزشکی به این حالت سنکوپ می گن که از یه کلمه یونانی به معنی «انقباض» یا «قطع» ناشی می شه.

سنکوپ به دلیل کاهش یهویی جریان خون به مغز اتفاق می افته.

بعضی از شایع ترین علل غش کردن عبارتند از:

ریتم غیر طبیعی قلب: اگه ضربان قلب به طور زیادی کم بشه یا سریع شه، فشار خون ممکنه سقوط کرده و غش کردن به دنبال اون بروز کنه. این وسط علل زیادی منتهی به ریتم غیر طبیعی قلب می شن؛ از بعضی داروها گرفته تا پرکار بودن غده تیروئید.

سنکوپ وازوواگال: سنکوپ وازوواگال (وازودپرسور) نوع شایع سنکوپ در افراد طبیعی بوده و عموما راجعه س. عواملی چون ترس، خستگی بیشتر از اندازه، استرسای روحی به خصوص در در اتاقای گرم و شلوغ، صدمات و درد ایجاد کننده بروز اون هستن.

سندرم سینوس کاروتید: آسیب ایه که بر اثر بسته شدن شریان کاروتید و کاهش خون رسانی به مغز منتهی به ضعف می شه.

افت فشار خون وضعیتی: این اصطلاح به معنی افت فشار خونه وقتی که فرد دراز کشیدن یا از حالت نشسته به حالت وایس تاده تغییر وضعیت میده. کم شدن آب بدن، بعضی داروها، و از دست دادن مقادیر زیادی خون، از دلیلای اصلی فشار خون وضعیتی هستن.

خیلی از دلیلای دیگه واسه غش کردن تعریف شدن، مانند کاهش قند خون یا تشنج.

بارداری یکی دیگه از وضعیت هاییه که ممکنه در اثر اون غش کردن اتفاق بیفته. رگای خونی در دوران حاملگی گشاد می شن و فشار خون معمولا کم میشه و همین امر منتهی به بروز غش می شه.

یه موقعیت استرس زا هم می تونه موقتا باعث مشکل در سیستم عصبی خودکار شده و سنکوپ اتفاق بیفته.

بعضی از افراد هم با تزریق یا دیگه روشای پزشکی از جمله آزمایش خون، دچار احساس ضعف یا غش می شن.

راه هایی واسه مقابله با غش

سنکوپ در بیشتر موارد خوش خیمه ولی در برخورد با این افراد مشخص کردن نوع سنکوپ جهت درمانای اورژانسی لازمه.

اگه شما میدونید یا فکر می برید که در حال رفتن به طرف ضعف یا غش هستین، دراز بکشین و در موقعیتی باشین که پاهاتون رو بلند کردین. این کار جریان خون به مغز رو تشویق می کنه.

بررسی دلیلای زمینه ای واسه درمان غش و جلوگیری از حملات بیشتر خوبه.

مثلا اگه شما گرفتار به دیابت نوع ۲ هستین، پیشنهاد به ورزش منظم و داشتن یه رژیم غذایی سالم و متعادل واسه جلوگیری از بروز غشه.

اگه شما با تزریق و یا دیگه روشای پزشکی دچار غش میشین، قبل از این کار با دکتر یا پرستار خود مشورت کنین. پیشنهاد اینه که در حالت دراز کشیده، تزریق واسه شما انجام شه.

درمان سنکوپای عصبی شامل دوری از هر گونه عوامل محرکه. دکتر به شما پیشنهاد می کنه هر گونه علل احتمالی و نشونه هایی که به اون گرفتار میشین رو یادداشت کنین.

درمان سنکوپ وازوواگال معمولا شامل دوری از عوامل ایجادی و قرارگرفتن در وضعیت به پشت خوابیده و بالا نگه داشتن پاها هستش. درصورت زمینه قلبی درمان باید براساس گفته دکتر انجام بشه.

در سنکوپ با منشاء سینوس کاروتید راه های متفاوتی واسه درمان هست. واسه جلوگیری از پیدایش سنکوپ سینوس کاروتید، مریض باید یقهای گشاد و لباسای آزاد استفاده کنه و از حرکات یهویی سر دوری کنه. مریض باید موقع نگاه کردن به یه طرف، به جای چرخش سر به تنهایی، تموم بدن رو بچرخونه. این بیماران ممکنه به درمان دارویی، پیس میکر یا درمان جراحی نیاز داشته باشن.

واسه سنکوپای به وجود اومده به وسیله سرفه شدید هم پیشنهاد به دوری از محرکای خاصه.

دوری از هر چیزی که باعث کاهش فشا رخون می شه، به جلوگیری از غش کردن کمک می کنه. مثلا مصرف به اندازه مایعات، مصرف وعده های غذایی کوچیک تر، مصرف خوراکی های شور در صورت افت فشار خون از بروز غش به وجود اومده به وسیله افت فشار خون وضعیتی جلوگیری می کنه.

از اونجا که مصرف بعضی داروها منتهی به کاهش فشار خون می شه، در صورت این اتفاق با دکتر خود واسه تغییر در نوع یا دوز دارو مشورت کنین.

اگه شخصی غش کرد:

شخص رو بررسی کنین تا مطمئن شید هنوز نفس میکشه، زخمی نشده یا خونریزی نمی کنه، و به سرعت هوشیاریش رو به دست می آورد. وگرنه فورا به اورژانس تلفن کنین.

لباسای دور و بر گردن شخص رو کنار بزنین.

پس از این که فرد هوشیاریش رو به دست آورد، اونو در مکان آروم و خنکی واسه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بخوابونین؛ اگه فرد نمی تونه دراز بکشه، اونو در حالیکه سرش پایین تر از سطح شونه ها بین زانوهاش قرار داره بشونین.

پاهای فرد رو حدود ۳۰ سانتی متر بالاتر از سطح قلب اون بذارین.

اگه شخص استفراغ کرده، اونو به پهلو بخوابونین، تا از خفگی جلوگیری شه.

منابع:
http://www.nhs.uk

http://www.health.harvard.edu

منبع : دکتر سلام

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *