اقداماتی که در روز اول سرماخوردگی باید انجام داد | تغذیه سالم

کارایی که در روز اول سرماخوردگی باید انجام داد

سخت مریض هستین نمی تونین از روی تخت بلند شید؟ پس باید استراحت کنین، اما شاید شرایط شغلی و تحصیلی شما به گونه ایه که فقط می تونین یه روز مرخصی بگیرین یا سرکلاس نرید، از همین حالا هم نگرانین که پس از یه روز مرخصی چیجوری با حال بد سر کار برید. اما نگران نباشین، اینجا به شما می گیم چیجوری با یه برنامه ریزی ۲۴ساعته حال خودتون رو خوب کنین و آماده برگشتن سر کار (یا کلاس) شید.

مرخصی می خواین یا نه؟

شک دارین که امروز استراحت کنین یا سر کار برید؟ دکتر جیسون جوناس، متخصص داخلی در بیمارستان لیرز نافیلد میگه: «اگه تب دارین (درجه گرما شما بیشتر از ۵/۳۷ درجه س) یا شدیدا سرفه می کنین یا شدیدا دچار ضعف و بی حالی و درد بدن و سردرد هستین یا اگه اسهال دارین به خودتون مرخصی بدین و استراحت کنین. همه اینا نشونه این هستن که بدن شما مشغول جنگیدن با میکروبا و عفونته. اگه به خودتون استراحت ندین شرایط رو بدتر می کنین و حتی ممکنه به چند روز استراحت نیاز پیدا کنین. استراحت امروز می تونه باعث شه که شما شرایط بهتری واسه فردا داشته باشین.»

کارایی که در روز اول سرماخوردگی باید انجام داد

در روز اول سرماخوردگی چه کنیم؟

مایعات بخورین

با آب پرتقال شروع کنین

باید تلاش کنین تا می تونین بدن تون رو هیدراته کنین. در واقع رسوندن مایعات کافی به بدن یکی از بهترین راهبردهای ممکن واسه مقابله با سرماخوردگی و آنفلوآنزاست. دکتر استیون لاکر، متخصص عفونی در پنسیلوانیا میگه: «بهترین کار اینه که با یه لیوان آب پرتقال شروع کنین تا به بدن تون ویتامین C برسونین، این جوری سیستم ایمنی تون تقویت می شه. بعد یه لیوان آب بخورین، طی روز هم دست کم ۸ لیوان دیگه مایعات بخورین. مایعات سما رو از بدن شما دفع می کنه و به شما کمک می کنه با عفونت بجنگین. اگه تب دارین چون با تعریق و تنفس آب از کفتون میره اندازه نوشیدن تون رو بیشتر هم کنین.»

از قرصا کمک بگیرین

یار کمکی استفاده کنین

یادتون باشه که قرص نخوردن همیشه کار خوبی نیس، باید بدونین که به تنهایی نباید با عفونت بجنگین. دکتر جوناس میگه: «داروهایی مثل پاراستامول و ایبوپروفن می تونه تب شما رو پایین بیاره و در عین حال باعث شه شما کمتر مایعات از دست بدین. در عین حال این داروها سیستم ایمنی شما رو هم تقویت می کنه و این جوری بدن تون بهتر می تونه با مریضی بجنگه. می تونین یه قرص رو در ساعت ۱۰ صبح و یه قرص دیگه رو ۴ تا ۶ ساعت بعد بخورین. در کل روزی ۳ عدد از این داروها رو استفاده کنین.»

سوپ بخورین

سوپ مادربزرگی

شاید اونقدر کم اشتها هستین که اصلا دوست ندارین غذا بخورین اما مطمئن باشین بدن تون به انرژی نیاز داره. دکتر جوناس میگه: «شما باید به سیستم ایمنی تون ویتامینا و مواد معدنی لازم رو برسونین. باور کنین در این یه مورد خاص باید به نصیحتای مادربزرگ تون گوش کنین و سوپ مرغ بخورین.» پروتئین مرغ به بازسازی سیستم ایمنی کمک می کنه، سیر و پیاز داخل این سوپ هم با میکروبا مقابله کرده و کل سوپ هم باعث می شه سلول های مرده و میکروبا از بدن خارج شه. اگه معده تون حتی سوپ مرغ رو هم تحمل نکرد، می تونین یه موز بخورین که منبعی غنی از پتاسیمه و سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کنه.

در روز اول سرماخوردگی چه کنیم؟

بیدار بمونین

خوابیدن به نفع شما نیس

با اینکه بدن تون به استراحت نیاز داره، اما اگه تموم روز رو بخوابین شب نمی تونین بخوابین و این جوری روز بعد حال بدتری دارید. اگه بدن تون به استراحت نیاز داره چرت بزنین اما این چرت نباید بیشتر از ۴۵ دقیقه باشه. این جوری می تونین شب خوب استراحت کنین و واسه فردا انرژی بیشتری داشته باشین. اگه خسته هستین دراز بکشین اما نخوابید، خودتون رو سرگرم کنین، اما تلاش کنین کار نکنین که خسته شید.

پیاده روی کنین

یه پیشنهاد تقریبا عجیب

اگه احساس می کنین نسبت به صبح بهتر هستین، می تونین واسه یه پیاده روی ۱۰ دقیقه ای دست به کار شین. دکتر آنجلا چاملرز، متخصص بهداشت و سلامت در دانشگاه وست مینستر میگه: «یه پیاده روی کوتاه می تونه به بدن شما کمک کرده و درواقع کارکرد بدن تون رو تنظیم کنه. بهتر اینه که مثلا با پوشیدن یه لباس و کفش مناسب تا مغازه نزدیک برید و برگردین، سرعت راه رفتن شما باید نه زیاد باشه و نه کم.»

برنامه های کمدی تماشا کنین

خنده بر هر دردی دواست

تا حالا شنیدین که خنده واسه آدم سرماخورده خوبه؟ ، اگه نشنیده اید حالا بشنوین. دکتر جوناس میگه: «خندیدن فقط حال روح تون رو خوب نمی کنه، بلکه در بدنتون آنتی بادی هایی ترشح می کنه که علیه میکروبا می جنگد، اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین باعث ترشح سروتونین هم می شه که حالی بهتر رو در شما به وجود می آورد. داشتن خنده و شادی همین طور باعث ترشح اندورفین ها در بدن می شه که اونا هم گرفتگی و کوفتگی عضلات رو برطرف می کنن، به خاطر همین به تماشای یه فیلم یا نمایش کمدی بشینین یا مطالب کمدی بخونین تا خوب شید.»

در روز اول سرماخوردگی چه کنیم؟

بخوابین

در خواب خوب شید

دکتر چاملرز میگه: «زود به تختخواب برید و استراحت کنین، البته نه اونقدر زود که خواب تون جنگ یا وسط شب بیدار شید، بیشترین حد یک تا ۲ ساعت قبل از وقتی که معمولا می خواین بخوابین تا یه خواب خوب داشته باشین و طی خواب بیدار نشید، بهترین کار اینه که دست کم ۸ ساعت بخوابین، این جوری بدن شما فرصت داره تا هورمونای لازم مثل ملاتونین و هورمون رشد رو ترشح کنه و اینطوری فردا صبح که بیدار میشین دیگه مریض نیستین.» / مجله سیب سبز

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت
  • مطالب در رابطه
  • مریضایی که پیوند کلیه انجام دادن،باید چه تغذیه ای داشته باشن؟

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *