اقداماتی برای ارتقای سلامت سالمندان | سالمندان

در سنین کهنسالی اندازه توجه به رژیم غذایی و ورزش کردن بسیار مهم تر می شه،چون سیستم ایمنی بدن به دلیل پیری ضعیف تر عمل می کنه و خطر بروز بیماریا در بدن زیاد می شه.محول کردن بخشی از کارای خونه و همراه کردن سالمندان با جوانان علاوه بر حفظ روحیه اونا، دلیل جلوگیری و شناسایی ابتلای اونا به بعضی بیماریا می شه.

به گزارش خبرنگار بخش کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛کارشناسان در جدیدترین پژوهشای خود به این نتیجه رسیدن آزمون پیاده روی ساده در حالی که فرد سن و سال دار سینی به دست داره یا تمرین راه رفتن به شکل عقب گرد، روشی منحصر به فرد واسه تشخیص مریضی فراموشی است.

اینکه یه فرد چیجوری می تونه به سرعت حرکت کنه درحالی که وسایلی چون سینی در دست داره یا سرعت کار کردن اون به حالت برعکس نشون دهنده سلامت سلولای مغزی است؛ افراد سن و سال دار گرفتار به فراموشی معمولاً دچار مشکلایی مثل آتروپی و کوچیک شدن مغز به دلیل مرگ سلولای مغزی و از بین رفتن رابطه بین اونا می شن.

هم اینکه بر اثر این آتروپی فرد سن و سال دار دچار افزایش حجم مایع مغزی یا هیدروسفالی می شه که خطری جدی واسه سلامت اون بوجود میاره.

علامتای مریضی فراموشی در مراحل اول به سختی تشخیص داده و وقتی شناسایی شده که روند درمان مریضی سخت می شه.

از جمله نشونه های مریضی فراموشی میشه ضعف قدرت شنوایی، بینایی، کاهش توان تعادل، فراموش کردن خاطرها، افت حافظه کوتاه مدت، ناتوانی در انجام محاسبه های ریاضی، تمایل به تنهایی و گوشه گیری، ناتوانی در انجام چند کار همزمان، افت مهارتای کاری و اجتماعی رو نام برد.

در مراحل پیشرفته مریضی فراموشی، فرد توان زندگی به شکل جداگونه رو از دست میده و نیازمند به مراقبت تموم وقته، هم اینکه مشکلایی مثل خشونت و بقیه بیماریای زمینه ای هم اتفاق می افته.

کارشناسان به افراد سن و سال دار پیشنهاد می کنن واسه جلوگیری از دچار شدن به فراموشی از سنین جوونی رژیم غذایی سالمی دارا باشن، از مصرف مواد دخانی دوری کنن، ورزش منظم دارا باشن، قند و فشارخون خود رو کنترل کنن، از مصرف بیشتر از اندازه نمک دوری کنن، تمرینای ذهنی شامل یادگیری زبون خارجی بکنن، جدول و پازل حل کنن و هم به انجام کارایی، چون حمل سینی کم وزن واسه پذیرایی از مهمونا و ورزشای کششی بپردازند تا به تقویت رابطه بین سلولای عصبی مغز خود کمک کنن.

.

منبع : hidoctor.ir

جمع آوری به وسیله بخش نگهداری و سلامت سالمندان سایت آکا
  • مطالب در رابطه
  • پیشنهاد های به درد بخور واسه حفظ سلامت سالمندان

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *