اقالیم و اثرات آن بر سلامتی جسمی | طب ایرانی

اقالیم و اثرات اون بر سلامتی

اقالیم و اثرات اون بر سلامتی جسمی

<>

اقالیم به واسطه هوای جوّ، آب، خاک و مجموعه دیگه وسایل موجود در اونا، در بدن اثر می ذارن و آثار مختلفی در بدن بوجود میارن و چون در اقالیم جور واجور، حالات اجسام، اعمال بدنی، صفات جسمی و روانی، کام و عادات برابر نیستن، پس بیماریا هم در اقلیمای جورواجور با هم متفاوت هستن. پس هر اقلیمی قانون حفظ صحّت مخصوص به خود رو داره. طوریکه شاید یه رفتار بهداشتی در کشورای غربی با شرایط اقلیمی خاصشون، به حفظ سلامتی کمک کنه ولی در کشورای دیگه که دارای اقلیم متفاوتی هستن نه فقط در حفظ سلامت به درد بخور نباشه بلکه بعضی وقتا موجب آسیب به تندرستی هم شه.

در طب سنتی ایرونی به رابطه سلامتی و اقالیم، تاکید زیادی شده و دستورات مفصلی واسه ساکنین هر اقلیم داده شده که به طور کوتاه به بعضی از اونا اشاره می شه:

الف: اقلیمای گرم

در این اقالیم به جهت مقاومت با گرما، تبخیر ریوی و جلدی زیاده و بدن مایعات رو به طرف سطح خود میل میده تا موجب تبرید شه، بدین دلیل لوله گوارش یا دچار خشکی می شه یا تحریک شده، به اقسام اسهال، اسهال خونی، یبوست و سوء هضم گرفتار می شه.

در این اقالیم باید از غذاهای لطیف که نصف اونا نباتی و نصف حیوونی باشه، استفاده کرد و از محرکات دوری کرد. هم اینکه باید به سلامت پوست، از راه روغن مالی، استحمام و مصرف کافی آب اهتمام ورزید. حرکات بدنی رو هم باید به اندازه قوت بدن محدود کرد و در وسط روز که هنگام شدت حرارته از خواب کوتاه نیم روز هم نباید غفلت ورزید.

ب: اقلیمای سرد

وضعیت اون به کلی بر خلاف اقالیم گرمه، پوست و کبد به دلیل تلاش واسه حفظ گرما و نبود اتلاف اون، کارکردشان رو کاهش میدن و بر عکس عمل هضم شدت پیدا میکنه و سیستم عصبی هم کنه می شه. در اینجور سرزمینایی، باید از اقسام گوشتا، چربیا، تخم پرندگان، روغنا و مواد قندی استفاده کرد. هم اینکه باید از لباسای کلفت و گرم استفاده کرد.

 

ج: اقلیمای معتدل

در مناطق معتدل که قسمت کلی ایران هم در اون واقعه عمل دستگاه تنفس کم می شه، گرما حیوونی ضعیف می شه، فعالیت کبد و ترشح صفرا کمی زیاد می شه، و تنفس پوستی هم کمی زیاد می شه.

کم کم صفات و خواص مزاج صفراوی بروز و ظهور پیدا کرده، جلد بی رنگ و گردش خون قوی تر می شه. ساکنان اینجور سرزمینایی، در صورت رعایت نکردن تصمیمات لازم، مستعد به تعداد خیلی از بیماریای پوستی، اورام (ورما)، بیماریای عصبی، مشکلات روده کوچیک و بزرگ، اسهال خونی و شکلای جور واجور تبا می شن. در مورد تصمیمات لازم واسه مزاج صفراوی، بخش طب سنتی از سلامت دات لایف رو بخونین.

دونستن موارد بالا به شما همرهان سلامت دات لایف کمک می کنه که در سفرها و یا در مهاجرت به مکانای نوین، از اطلاعات کافی بهداشتی مقصد آگاهی یابید تا در تصمیم گیریای خود مطمئن تر تصمیم بگیرین و در صورت بروز علایم فوق نگرانی کمتری داشته باشین. به طور کامل مشخصه در صورت بروز علایم شدید مراجعه به دکتر باید انجام شه.

.

منبع : سلامت دات لایف

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *